Anonim şirketin haklı sebeple feshi davasında mahkemenin davacı pay sahibinin çıkarılmasına hükmetmesi
Termination of a joint stock company for just cause court's decision to remove the plaintiff shareholder
- Tez No: 873516
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Anonim şirketlerde 6102 sayılı TTK ile getirilen haklı sebeple çıkarılma hakkının davacı pay sahipleri, şirket ve diğer menfaat grupları açısından birçok etkisi bulunmaktadır. Çıkarılma hakkını düzenleyen TTK m.531'e göre göre mahkemeye dava sonunda hüküm yetkisi bakımından geniş bir takdir yetkisi tanınmıştır. Buna göre mahkeme şirketin feshi yerine koşulları bulunması halinde alternatif çözümlere hükmedebilecektir. Uygulama en sık karşılaşılan çözüm yöntemi davacı pay sahiplerinin şirketten çıkarılmasına dair hüküm verildiği görülmektedir. Bu çıkarılma kararının davacı pay sahibi, şirket ve diğer menfaat grupları üzerinde etkileri bulunmaktadır. Çalışmamızda, anonim şirketlerde meydana gelen haklı sebep halleri incelendikten sonra, mahkemenin davada verebileceği kararlar, bilhassa davacı pay sahibinin çıkarılmasına ilişkin kararları incelenecektir. Bu inceleme kapsamında çıkarılmasına karar verilen davacı pay sahibinin çıkarılma payının karar tarihine en yakın tarihteki gerçek değerinin ödenmesine ilişkin yapılan hesaplamalar ile çıkarılma kararının sonuçları irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The right to expulsion for just cause, introduced by the Turkish Commercial Code No. 6102 in joint stock companies, has numerous implications for plaintiff shareholders, the company, and other interest groups. According to Article 531 of the Turkish Commercial Code, governing the right of expulsion, the court is granted wide discretionary power in terms of ruling at the end of the case. Accordingly, if conditions permit, the court may opt for alternative solutions instead of dissolving the company. The most commonly encountered solution appears to be the expulsion of plaintiff shareholders from the company. This expulsion decision affects not only the plaintiff shareholder but also the company and other interest groups. In our study, following an examination of justifiable grounds occurring in joint-stock companies, the judgments that the court may render in the case, particularly those pertaining to the expulsion of the plaintiff shareholder, are scrutinized. Within the scope of this examination, calculations related to the payment of the actual value of the shares of the plaintiff shareholder expelled, as of the closest date to the decision date, are conducted, along with an analysis of the consequences of the expulsion decision.