An approach to decomposability of a class of almost completely decomposable groups
Hemen hemen ayrışan grupların bir sınıfının ayrışmasına bir yaklaşım
- Tez No: 873517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sonlu ranklı torsiyonsuz degişmeli bir grup G, Q grubunun altgruplarının direkt toplamına izormorf ise, o gruba tamamen ayrışan grup denir. Bu grup G tamamen ayrışan bir altküme R içeriyorsa öyleki G/R bir sonlu grup olsun o zaman G grubuna hemen hemen ayrışan grup denir. Regulatör R(G), G grubunun regule altgruplarının kesişimidir ve G grubunun sonlu indeksli tamamen ayrışan bir altgrubudur. Regulatör R(G) grubunun ve bölüm regulatörü G/R(G) grubunun izomorfizma tipleri G grubunun yakın-izomorfizma degişmezleridir. Bu tezde biz özel bir durumu düşüne- ceğiz. p asal bir sayı olsun, (1, 2) = (t1, t2, t3) bir tipler kümesi olsun öyle ki t1 , t2 ve t3'den bağımsız, t2 < t3 ¸seklinde düzenlensin. Kritik tip kümesi (1, 2) olan ve regulator indeksi bir p-kuvveti olan hemen hemen ayrışan bir grup G'ye p-lokal (1, 2)-group denir. p-lokal (1, 2) gruplar için asıl soru ayrışamayan (1, 2) grupların yakın izomorfizma sınıflarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
A torsion-free abelian group G is completely decomposable of finite rank if G is isomorphic to a finite direct sum of subgroups of Q and almost completely decomposable if G contains a completely decomposable subgroup R with G/R a finite group.The regulator R(G) is intersection of all regulating subgroups of G and is a completely decomposable subgroup of finite index in G. The isomorphism types of the regulator R(G) and the regulator quotient G/R(G) are near-isomorphism invariants of an almost completely decomposable group G. In this thesis we consider a special case. Let p be a prime, (1, 2) = (t1, t2, t3) be a set of types, partially ordered as t1 is not comparable with t2 and t3 and t2 < t3 . An almost completely decomposable G with critical typeset (1, 2) and a regulating index a p-power is called a p-local (1, 2)-group. For p-local (1, 2)-groups, the main question is to determine the near isomorphism classes of indecomposable (1, 2)-groups.