Genç sporcularda müsabaka sürecinde anne-baba katılımının incelenmesi
Investigation of parental involvement in competition process in young athletes
- Tez No: 873559
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Müsabaka sürecinde anne-baba katılımını inceleyen birçok çalışma bulunmasına karşın alanyazında bu konunun farklı toplumlarda da araştırılması gerektiği belirtilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı genç sporcuların müsabaka sürecinde anne-baba katılımının incelenmesi olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya İstanbul ilinde futbol, basketbol, voleybol branşlarında aktif müsabakalara katılan, en az 1 yıllık lisanslı 12-14 yaş arası sporcuların anne ve babaları dahil edilerek 13 kişiyle yüz yüze yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara amaçlı örnekleme türlerinden maksimum çeşitlilik ve kartopu yöntemleriyle ulaşılmıştır. Görüşmelerin ses kaydı alınmış ve her bir katılımcıya ait ses kaydının yazı dökümü oluşturulmuştur. Verilerin analizi için nitel veri analizi yöntemlerinden tematik analiz kullanılmıştır. Analizde Maxqda (2022) programından faydalanılmıştır. Bulgular: Yapılan analiz sonucunda anne-baba katılımı (işlevsel, duygusal destek, taraftar, var olma, teknik/taktik yönlendirme, rol model), anne-baba katılımını etkileyen faktörler (bilgi ve deneyim, spora ve branşa özgü inançlar, gelişimi destekleme isteği, sporcu ihtiyacı, özdeşim kurma) ve anne-baba deneyimleri (olumlu: duygusal tatmin, etkileşimi arttırma, bireysel gelişim, sosyal; olumsuz: duygusal, zamansal, finansal, sosyal) olmak üzere 3 ana temaya ulaşılmıştır. Sonuç: Bulgular müsabaka sürecindeki anne-baba katılımını farklı boyutlarıyla ortaya koymaktadır. Belirlenen temaların sporcu, aile ve antrenör üçgeninde etkili destek ve gelişim mekanizmalarının oluşturulması adına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite the existence of numerous studies examining parental involvement in the competition processes, the literature emphasizes the necessity of investigating this topic in different societies. In this context, the aim of the study was determined as the investigation of parental involvement in the competition process of young athletes. Materials and Methods: Thirteen semi-structured individual interviews were conducted face-to-face with parents of athletes actively participating in competitive sports in the football, basketball, and volleyball branches in Istanbul, aged between 12-14 years and holding a minimum of one-year sports license. Participants were selected through purposive sampling methods such as maximum diversity and snowballing. The interviews were audio-recorded, and transcriptions of each participant's audio recording were created. Thematic analysis, one of the qualitative data analysis methods, was used for data analysis. Maxqda (2022) software was utilized in the analysis. Results: As a result of the analysis, three main themes were reached: parental involvement (functional, emotional support, fan, presence, technical/tactical guidance, role model), factors affecting parental involvement (knowledge and experience, sport and branch-specific beliefs, desire to support development, athlete need, identification) and parental experiences (positive: emotional satisfaction, increasing interaction, individual development, social; negative: emotional, time, financial, social). Conclusion: The findings reveal different dimensions of parental involvement in the competition process. It is believed that the identified themes can contribute to the establishment of effective support and development mechanisms within the athlete-family-coach triangle.