Tek odacıklı implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) implantasyonunun sağ kalp fonksiyonlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of single-chamber implantable cardioverter defibrillator (ICD) implantation on right heart functions
- Tez No: 873560
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÜNBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Ani kalp durması (AKD) ve ani kardiyak ölümün (AKÖ) önlenmesinde implante edilebilir kardioverter-defibrilatörler (ICD) kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Ani kardiyak ölüm için yüksek riskli olarak kabul edilen hastalarda primer koruma endikasyonu ile, ani kalp durması yaşayan hastalarda ise sekonder koruma endikasyonu ile ICD'ler intrakardiyak olarak implante edilirler. İşlem sırasında ve işlem sonrası uzun dönemde geniş spektrumda komplikasyon riski mevcuttur. ICD kablosunun, sağ ventrikül (RV) apeksine veya septumana implante edilirken triküspit kapaktan geçmesi ve triküspit yetersizliğindaki (TY) ilerleme uzun dönemde gerçekleşebilecek durumlardan biridir. ICD implantasyonu sonrası TY'nin oluşmasına veya artmasına bağlı sağ kalp fonksiyonlarının bozulabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda amacımız ICD implantasyonu sonrası sağ kalp fonksiyonlarındaki değişimleri standart ve ileri ekokradiyografik yöntemler ile araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Mart 2022 ve Kasım 2023 tarihleri arasında farklı endikasyonlar ile ICD implante edilen 40 hasta dahil edilmiş olup takiplerde 4 hasta kaybedilmiştir. En az 6. ay kontrolleri yapılan 36 hasta analize dahil edilmiştir. Tüm hasta grubunun bazal klinik ve sosyodemografik bilgileri, işlem öncesi ve sonrası biyokimyasal parametreleri kaydedilmiştir. Hastaların ICD implantasyonu öncesinde ve kontrollerinde standart transtorasik ekokardiyografik incelemeleri yapılmış, hastaların konvansiyonel yöntemlerle ve speckle tracking ekokardiyografi ile sağ kalp fonksiyonları değerlendirilmiştir. İşlem öncesi ve takipte elde edilen parametrelerin her birisindeki değişimin önemi normal dağılan veriler için 'paired samples student-t testi' kullanılarak; normal dağılmayan veriler için 'Wilcoxon signed ranks test' kullanılarak analiz edildi. Bulgular: ICD implantasyonu sonrası TY derecesinde implantasyon öncesine göre anlamlı artış izlenmiştir (p=0.004). Sağ kalp fonksiyonlarının geleneksel değerlendirme ölçümleri olan triküspit anüler düzlemde sistolik yer değişimi (TAPSE) ve doku dopplerden türetilmiş triküspit lateral anüler sistolik hız (RVS) değerlerinde anlamlı değişiklik izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Implantable cardioverter-defibrillators (ICDs) are a proven treatment modality for the prevention of sudden cardiac arrest (SCA) and sudden cardiac death (SCD). ICDs are implanted intracardiac with the indication of primary prevention in patients considered to be at high risk for sudden cardiac death and with the indication of secondary prevention in patients with sudden cardiac arrest. There is a wide spectrum of complication risks during the procedure and in the long term after the procedure. One of the long-term complications is that the ICD lead may pass through the tricuspid valve during implantation into the right ventricular (RV) apex or septum and progression of tricuspid regurgitation (TR). It is thought that right heart function may be impaired after ICD implantation due to the occurrence or increase of TR. This study aims to investigate the changes in right heart function after ICD implantation using standard and advanced echocardiographic methods. Materials and Method: Between March 2022 and November 2023, forty patients who underwent ICD implantation with different indications in our clinic were included, but 4 patients passed away during the follow-up visits. Thus, thirty-six patients with at least 6-month follow-up were included in the analysis. Basic clinical and sociodemographic information and pre- and post-procedural biochemical parameters of all the patients were recorded. Standard transthoracic echocardiographic examinations were performed before ICD implantation and at follow-up visits and right heart functions of the patients were evaluated by conventional methods and speckle tracking echocardiography. The 'paired samples student-t test' for normally distributed data and 'Wilcoxon signed ranks test' for non-normally distributed data were applied to see whether there were significant changes in each of the parameters obtained before and after the procedure. Results: There was a significant increase in TY level after ICD implantation compared to pre-implantation (p=0.004). No significant changes were observed in tricuspid annular plane systolic displacement (TAPSE) and tissue doppler-derived tricuspid lateral annular systolic velocity (RVS) values, which are conventional measures of right heart function.