Türkiye'deki Üniversite Spor Ligleri'nin sportif, finansal ve yönetimsel açıdan incelenmesi
Sportive, financial and administrative analysis of University Sports Leagues in Turkey
- Tez No: 873582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma; Türk sporuna katkı sağlayacak sporcular yetiştirilmesi ve öğrencilerin üniversite hayatında sporla olan ilişkilerinin devam etmesi açısından büyük önem taşıyan, ülkemizdeki üniversiteler arası spor organizasyonlarından en kapsamlısı olan Üniversite Spor Ligleri'ne odaklanmaktadır. Yeterli bilimsel araştırmanın mevcut olmadığı tespit edilen bu konu seçilerek Türkiye Üniversite Spor Ligleri'nin sportif, finansal ve yönetimsel olarak incelenmesi ve bu alanda örnek ülkelerin çalışmaları ile karşılaştırılarak, geliştirilmesi gereken yönlerin tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması bu çalışma kapsamında amaçlanmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde“Nitel Araştırma Yöntemleri”tercih edilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanılmıştır. Bu kapsamda, alanında uzman kişilerden görüş almak amacıyla iki ayrı soru formu hazırlanmış ve verilerin toplanması için İstanbul'da yer alan beş üniversitenin üniversiteler arası spor faaliyetlerinden sorumlu yetkilileri ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar sonucunda elde edilen bulgular, Türkiye'deki üniversite spor liglerinin sportif, finansal ve yönetimsel açıdan kapsamlı bir şekilde analiz edilmesini sağlamıştır. Bu bulgular, tartışma bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmış ve mevcut durumun daha iyi anlaşılmasına yönelik önemli veriler sunmuştur. Elde edilen bulgular, ülke sporunun gelişimine katkı sağlayacak önemli bilgiler içermekte olup; üniversiteler arası sportif faaliyetlerin daha sistematik ve etkili bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Türkiye Üniversite Spor Ligleri'nin mevcut durumunu çok boyutlu olarak anlamak ve geliştirilmesi gereken alanları tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma, üniversiteler arası spor faaliyetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine yönelik hem federasyona hem de üniversitelere stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the University Sports Leagues, which are the most comprehensive inter-university sports organizations in Turkey, and are crucial for developing athletes contributing to Turkish sports and maintaining students' engagement with sports throughout their university lives. Given the lack of sufficient scientific research in this area, this study aims to examine the Turkish University Sports Leagues in terms of their sportive, financial, and administrative aspects, compare them with the practices of exemplary countries, identify areas for improvement, and propose solutions. The research employs“Qualitative Research Methods”and utilizes semi-structured interview techniques. Two separate questionnaires were prepared to obtain expert opinions, and face-to-face interviews were conducted with officials responsible for inter-university sports activities from five universities in Istanbul and the President of the Turkish University Sports Federation. The findings from the interviews facilitated a comprehensive analysis of the sportive, financial, and administrative aspects of university sports leagues in Turkey. These findings were extensively discussed in the discussion section, providing important insights for a better understanding of the current situation. The findings contain crucial information contributing to the development of the national sports scene, highlighting the necessity for a more systematic and effective structure for inter-university sports activities. This study, aimed at understanding the current status and identifying areas for improvement in the Turkish University Sports Leagues from multiple dimensions, provides strategic recommendations to both the federation and universities for the more efficient and effective execution of inter-university sports activities.