AsO43-/AsO33- (Arsenat/Arsenit) redoks çifti kullanılarak toplam antioksidan kapasite tayini
Determination of total antioxidant capacity by using Aso43-/AsO33- (Arsenate/Arsenite) redox couple
- Tez No: 873585
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME JÜLİDE HIZAL YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada coğrafi işaretli Çeşme-Pistacia Lentiscus ve Yalova-Aronia Melanocarpa bitkilerinin toplam antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi amacıyla iki reaktifli analiz yöntemi geliştirilmiştir. Antioksidan molekül, sodyum meta arsenit ve sodyum molibdat ikili karışımı ile işlendiğinde, antioksidan molekülün yapısına bağlı olarak aralarındaki olası redoks reaksiyonu sonucu sarı veya mavi bir renk ortaya çıkar. Deneyler flavonoid tipi (kuersetin ve epikateşin) ve benzoik asit tipi (galik asit) antioksidanların arsenit reaktifi ile reaksiyona girerek sarı renkli arsenik nanopartikülleri (AsNP) oluşturduğunu göstermiştir. Vitaminler (trolox ve askorbik asit) molibdat iyonlarıyla reaksiyona girerek mavi rengin oluşmasına neden olur. Böylece bir materyalin hangi tür antioksidanlara sahip olabileceğinin farklılaşması, antioksidanların aktif gruplarının reaktiflere olan farklı afiniteleri ile sağlanır. Yapılan deneyler sonucunda en yüksek molar absorptivite kuersetin için elde edilmiştir. Önerilen yöntem yakın zamanda coğrafi işaret tescili alan Çeşme-Pistacia Lentiscus ve Yalova-Aronia Melanocarpa örneklerine uygulanmıştır. Örneklerin toplam antioksidan kapasiteleri (TAC) de FRAP (Ferrik indirgeyici antioksidan güç) ve CUPRAC (Kuprik İndirgeyici Antioksidan Kapasite) yöntemleriyle belirlendi. Çeşme-Pistacia Lentiscus ekstraktı ve distilat örnekleri ile Yalova-Aronia Melanocarpa meyve suyunun TAC değerleri sırasıyla 10,78 g GAEAC/kg, 10,22 mg GAEAC/L ve 0,32 g GAEAC/kg olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a two-reagent analysis method was developed to determine the total antioxidant capacities of Çeşme-Pistacia Lentiscus and Yalova-Aronia Melanocarpa plants, which have geographical indications. When the antioxidant molecule is treated with a binary mixture of sodium meta arsenite and sodium molybdate, a yellow or blue color appears as result of the possible redox reaction between them, depending on the structure of the antioxidant molecule. Experiments have shown that flavonoid type (quercetin and epicatechin) and benzoic acid type (gallic acid) antioxidants react with arsenite reagent to form yellow-colored arsenic nanoparticles (AsNP), while vitamins (trolox and ascorbic acid) react with molybdate ions, causing the development of blue color. Thus, differentiation of which types of antioxidants a material can have is achieved by the different affinities of the active groups of antioxidants to the reagents. As a result of the experiments, the highest molar absorptivity was obtained for quercetin. The proposed method was applied to Çeşme-Pistacia Lentiscus and Yalova-Aronia Melanocarpa samples, which recently received geographical indication registration. Total antioxidant capacities (TAC) of the samples were also determined by FRAP (Ferric reducing antioxidant power) and CUPRAC (Cupric Reducing Antioxidant Capacity) methods. TAC values of Çeşme-Pistacia Lentiscus extract and distillate samples and Yalova-Aronia Melanocarpa fruit juice were determined as 10.78 g GAEAC/kg, 10.22 mg GAEAC/L and 0.32 g GAEAC/kg, respectively.