Stres ve uyku kalitesinin yeme bozukluğu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between stress and sleep quality with eating disorders
  1. Tez No: 654816
  2. Yazar: ŞEYMA ŞEHADET TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde stres düzeyleri, uyku kalitesi ve sınav kaygısının yeme bozukları ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 22.4±1.57 yıl olan 291 kadın (%58.3) ve 208 erkek (%41.7) toplam 499 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, stres düzeyleri (Algılanan Stres Ölçeği-ASÖ), sınav kaygı düzeyleri (Sınav Kaygısı Envanteri-SKE), uyku kaliteleri (Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi-PUKİ) ve yeme tutumları (Yeme Tutum Testi-YTT-26) değerlendirilmiştir. Öğrencilerin %71.6'sı normal BKİ'ye sahip olup ASÖ puan ortalaması 27.4±7.25, SKE puan ortalaması 43.0±13.28'dir. YTT-26 puan ortalamaları erkeklerde 16.8±11.28 ve kadınlarda 17.3±9.40 olup her iki cinsiyet için benzer bulunmuştur. Katılımcıların %66.9'u normal yeme tutumuna sahipken %33.1'i anormal yeme tutumuna sahiptir ve %78.4'ü ise kötü uyku kalitesi göstermiştir. Kötü uyku kalitesine sahip bireylerin YTT-26 puan ortalamaları (17.6±10.17), iyi uyku kalitesine sahip bireylerden (16.6±10.39) yüksek (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between stress levels, sleep quality, and exam anxiety in university students with eating disorders. A total of 499 university students, 291 females (58.3%) and 208 males (41.7%), with a mean age of 22.4 ± 1.57 years, were included in the study. Participants' general information, anthropometric measurements, health information, eating habits, stress levels (Perceived Stress Scale-PSS), exam anxiety levels (Text Anxiety Inventory-TAI), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index-PSQI) and eating attitudes (Eating Attitude Test-EAT-26) was evaluated. 71.6% of the students have normal BMI, their mean PSS score is 27.4±7.25, and their TAI score average is 43.0±13.28. Mean score of EAT-26 was 16.8±11.28 in males and 17.3±9.40 in females, and they were similar for both gender. While 66.9% of the participants have a normal eating attitude, 33.1% have an abnormal eating attitude and 78.4% of the students showed poor sleep quality. Individuals with poor sleep quality had higher mean EAT-26 score (17.6±10.17) than individuals with good sleep quality (16.6±10.39) (p0.05).