Hayvansal atıksulardan elde edilen mikroalglerin gübre olarak kullanımının tere bitkisi üzerindeki etkileri
The effects of using microalgae from animal wastewater as fertiliser on cress plant
  1. Tez No: 873601
  2. Yazar: EBRU IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KOCA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mikroalgler, atıksulardaki kirlilikleri azaltarak bitkiler için gerekli olan karbon azot ve fosfor gibi besin maddelerine dönüştürme potansiyeline sahiptirler. Böylece hayvansal atıksular gibi organik içeriği zengin ancak uygun yönetilmezse çevresel riski yüksek atıksuların arıtılmasının yanında, mikroalg yetiştiriciliği için gerekli olan besin maddelerinin temin edilmesi avantajları da sağlanmaktadır. Elde edilen biyokütlenin, sıvı biyogübre olarak toprağa uygulanmasıyla geri kazanılan besin maddelerinin bitki büyümesini desteklediği belirtilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada, hayvansal atıksuda yetiştirilen Anabaena Variabilis (A. Variabilis) ve Chlorella Vulgaris (C. Vulgaris) mikroalglerinin atıksu karakterizasyonuna etkisi ve tere bitkisinin çimlenmesine ve büyümesine etkileri incelenmiştir. Tere tohumları 40 günlük periyotta belirli aralıklar ile A. Variabilis ve C. Vulgaris sıvı gübreleriyle sulanmıştır. Kontrol tereleri ise aynı sürelerde ve miktarlarda çeşme suyu ile sulanmıştır. Deney süresi sonlandığında, terelerin kütlesi, kök uzunluğu, gövde uzunluğu, yaprak sayısı ve klorofil içeriği ölçülmüştür. En yüksek kütle T1 (Tere tohumu + A. Variabilis ile sulama) denemesinde, en uzun kök T1 (Tere tohumu + A. Variabilis ile sulama) denemesinde, en uzun gövde uzunluğu T2 (Tere tohumu + C. Vulgaris ile sulama) denemesinde, en fazla yaprak sayısı T4 (Tere tohumu + C. Vulgaris ile sulama + yapraktan spreyleme) denemesinde ve en fazla toplam klorofil içeriği T1 (Tere tohumu + A. Variabilis ile sulama) denemesinde gözlemlenmiştir. Bitki kütlesi, kök uzunluğu, yaprak sayısı ve klorofil içeriği en düşük kontrol terelerinde gözlemlenmiştir. Tere tohumlarında her iki tür için de kontrole göre (çeşme suyuyla sulama) daha yüksek çimlenme yüzdesi, vigor indeksi ve çimlenme enerjisi gözlemlenmiştir. Ortalama çimlenme süresi de en uzun kontrol denemesinde gerçekleşmiştir. Mikroalglerin biyoremidasyon özellikleri sayesinde ise hem A. Variabilis hem de C. Vulgaris setlerinde yapılan çalışmalarda çiftlik atıksuyunda, çözünmüş kimyasal oksijen ihtiyacı, Fosfor ve Azot parametrelerinde giderim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Microalgae have the potential to reduce pollutants in wastewater and convert them into nutrients such as carbon nitrogen and phosphorus necessary for plants. Thus, besides the treatment of wastewaters rich in organic content such as animal wastewater but with high environmental risk if not managed properly, the advantages of providing the nutrients necessary for microalgae cultivation are also provided. It is reported that the nutrients recovered by applying the obtained biomass to the soil as liquid biofertiliser support plant growth. In this context, in this study, the effects of Anabaena Variabilis (A. Variabilis) and Chlorella Vulgaris (C. Vulgaris) grown in animal wastewater on wastewater characterisation and the effects of A. Variabilis and C. Vulgaris species on germination and growth of cress plants were investigated. Cress seeds were irrigated with A. Variabilis and C. Vulgaris liquid fertilisers at certain intervals over a period of 40 days. Control cresses were watered with tap water at the same times and amounts. At the end of the experimental period, the mass, root length, stem length, number of leaves and chlorophyll content were measured. The highest mass was measured in experiment T1(irrigation with A. Variabilis) the longest root was measured in experiment T1(irrigation with A. Variabilis), the longest stem length was measured in experiment T2(irrigation with C. Vulgaris), the highest number of leaves was measured in experiment T4(irrigation with C. Vulgaris + foliar spraying) and the highest total chlorophyll content was measured in experiment T1(irrigation with A. Variabilis). The lowest plant mass, root length, leaf number and chlorophyll content were observed in control cress. Higher germination percentage, vigor index and germination energy were observed in cress seeds compared to the control for both species. The average germination times was also highest in the control trial. The bioremediation properties of microalgae resulted in the removal of dissolved chemical oxygen demand, phosphorus, and nitrogen parameters in farm wastewater in both A. variabilis and C. Vulgaris sets.