Dut yaprağının ileri işlenmiş kanatlı eti ürünlerinde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the use of mulberry leaf in further processed poultry products
  1. Tez No: 873608
  2. Yazar: MURAD GULIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dut yaprağı, zengin besin içeriği ve sağlık faydaları ile bilinen bir bitkidir. İleri işlenmiş kanatlı eti ürünlerinde dut yaprağının potansiyel kullanım olanakları, hem ürün kalitesini artırmak hem de sağlık açısından faydalar sağlamak amacıyla araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kaplama materyaline ilave edilen farklı konsantrasyonlarda beyaz dut yaprağı ekstraktının (BDYE) 21 günlük soğuk depolama süresince nuggetlarda fizikokimyasal özellikler, mikrobiyal kalite, lipid oksidasyonu, renk stabilitesi ve tekstür özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Nuggetlar %0.1 ve %0.5 BDYE ile muamele edilmiştir ve sonuçlar kontrol (NK) ve %0.1 BHT ilave edilmiş (N-BHT) nuggetlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mulberry leaves are known for their rich nutritional content and health benefits. The potential use of mulberry leaves in advanced processed poultry products is being researched to enhance product quality and provide health benefits. The aim of this study is to examine the effects of different concentrations of white mulberry leaf extract (WMLE) on the physicochemical properties, microbial quality, lipid oxidation, color stability, and texture characteristics of nuggets during 21 days of cold storage. Nuggets were treated with 0.1% and 0.5% WMLE, and the results were compared with control (NC) and nuggets with 0.1% BHT added (N-BHT).