Yoğun bakımda vücut banyosu çeşitlerinin cilt üzerinde etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of body bath types on the skin in intensive care
  1. Tez No: 873627
  2. Yazar: NURCAN TEKİNALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma yoğun bakımda kullanılan banyo türünün cilt üzerinde etkilerini incelenmek amacı ile yarı deneysel olarak, 25 Temmuz- 25 Aralık 2023 tarihleri arasında Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi, yoğun bakımda takipli 68 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem büyüklüğü G-Power analizi ile belirlenmiştir. Gruplar randomizasyon yöntemi ile yıkama (n:34) ve silme (n:34) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Veriler Hasta Bilgi Formu, Tüm Vücut Cilt Değerlendirme Formu, Non-invaziv Biyoimpedans Cilt Analiz Formu ile toplanmıştır. Her iki gruba da işlem öncesi cilt nem/yağ oranı ölçümü yapılmıştır. 72 saat sonra her iki grup içinde cilt analizi tekrar edilmiştir. Araştırmanın istatistiksel analizi SPSS 24 paket programı Mann Whitney U ve Wilcoxon Testi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmaya katılan yıkama grubu hastalarının, %70,6'ı erkek, %29,4'ü kadın, silme grubu hastalarının % 50'si erkek, % 50'si kadın hastalardan oluşmuştur. Yıkama grubu hastalarının %73,8'i ve silme grubu hastalarının %88,4'ü 65 yaş ve üzeri yaşlı hastalardan oluşmuştur. Gruplar arası uygulama sonrası karşılaştırmalarında saç, göz, kulak, burun, el ve tırnak, ayak ve tırnak bakımında anlamlı bir fark varken (p0,05). Ayrıca alın, yüz, çene, göğüs, eller ve volar yüzleri, batın, ayaklar, skapulalarda, yağ oranı değişkeninde anlamlı bir fark yokken (p>0,05) su oranı değişkeninde anlamlı bir düşüş gözlemlenmiştir (p0,05). Araştırmanın sonucu yoğun bakımda uygulanan banyo türünün perine ve koltuk altı bölgesi hariç diğer bölgeleri etkilediği, gruplar arası cilt yağ oranında bir fark yokken, cilt su oranında anlamlı bir düşüş olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuç doğrultusunda silme banyosunun hastaların cilt nem oranını koruduğu düşünülerek hemşirelerin klinikte kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research study was conducted semi-experimentally, with the aim of examining the effects of the type of bath used in intensive care on the skin, with 68 patients followed up intensive care units of Bolu İzzet Baysal State Hospital between July 25 and December 25, 2023. The sample size of the study was determined by G-Power analysis. The groups were divided by into two as washing (n:34) and wiping (n:34) groups by randomization method. Data were collected with the Patient Information Form, Whole Body Skin Evaluation Form, Non-invasive Bioimpedance Skin Analysis Form. Skin moisture/oil ratio measurement were performed in both groups before the procedure. Skin analysis was repeated in both groups after 72 hours. The statistical analysis of the research was examined using the SPSS 24 package program, Mann Whitney U and Wilcoxon Test. Washing group patients participating in the study 70.6 per cent of them are male and 29.4 per cent are female patients, wiping group patients 50 per cent male and 50 per cent were female patients. 78.8 per cent of the washing group patients and 88.4 per cent of the wiping group patients were elderly aged 65 and over. In post-application comparision between groups, it was observed that there was a significant difference in hair, eye, ear, nose, hand and nail, foot and nail care (p0,05). In addition, while there is no significant difference in fat ratio in the variables forehead, face, chin, chest, hands, volar faces, abdomen, feet, scapulae, a significant decrease in water content was observed (p>0,05). In the pretest-posttest evaluation within the group, no significant difference was found in the variables of hair, eye, ear, nose, axilla, hand and nail, perineum, foot and nail care (p>0,05). As a result of the research study it was revealed that the type of bath applied in the intensive care unit affected other regions except the perineum and axilla area. Moreover, while there was no difference in the skin fat ratio between groups, there was a significant decrease in the skin water ratio. In line with this result, it is recommended that nurses use the wiping bath in the clinic, considering that it preserves the moisture ratio of the patients' skin.