İç mimari tasarım stüdyolarında öğrencilerin renk tercihleri: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi örneği
Students' color preferences in interior design studios: The case of Kütahya Dumlupınar University
- Tez No: 873628
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ERTEN BİLGİÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasında iç mimari tasarım stüdyolarında öğrencilerin renk tercihleri, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğrencileri üzerinden araştırılmaktadır. Çalışmanın temel amacı mekân kullanıcısı olan iç mimarlık bölümü öğrencilerinin mekân tasarımı için renk tercihlerinin belirlenmesidir. Ayrıca insan- mekân etkileşimi kapsamında ulaşılan tercih sonuçlarının mekânda kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi, nitelikli eğitim ortamlarının oluşturulması ve profesyonel tasarımcı ve uygulayıcılar tarafından yol gösterici olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda literatür taramasına ek olarak gerçek deneysel araştırma modeli olan ön test- son test kontrol gruplu seçkisiz desen yöntemi kullanılarak 198 üniversite öğrencisinin iç mimari tasarım stüdyolarında renk tercihlerine ulaşılmıştır. Ön test ve son test aşamasında eş anket formu kullanılmış olup anket formunda açık uçlu sorulara yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) veri analiz programı yardımıyla analiz edilerek raporlanmıştır. Çalışmanın sonucunda iç mimari tasarım stüdyolarında en çok tercih edilen renk katılımcılar tarafından odaklanma, huzur, yaratıcılık, ilham kavramlarıyla ilişkilendirilen mavi renk tonları içerisinden orta düzey kroma ve orta düzey aydınlık miktarına (değere) sahip soluk mavi Munsell rengi (5B 6/8) olmuştur. Uygulanan deneysel işlem mekân bağlamında renk tercihleri üzerinde etkili olmuş ve deney sonrası mavi renk daha fazla tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the color preferences of students in interior architecture design studios are investigated through the students of Kütahya Dumlupınar University Department of Interior Architecture. The main purpose of the study is to determine the color preferences of interior architecture students, who are space users, for space design. In addition, it is aimed to use the preference results obtained within the scope of human-space interaction to improve the user experience in the space, to create qualified educational environments and to be used as a guide by professional designers and practitioners. In this context, in addition to the literature review, the color preferences of 198 university students in interior design studios were reached by using the true experimental research model, pretest-posttest control group randomized design method. In the pre-test and post-test phases, the same questionnaire form was used and open-ended questions were included in the questionnaire form. The results obtained were analyzed and reported with the help of SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) data analysis program. As a result of the study, the most preferred color in interior design studios was the pale blue Munsell color (5B 6/8) with medium chroma and medium luminosity (value) among the blue color tones associated with the concepts of focus, peace, creativity and inspiration by the participants. The applied experimental process was effective on color preferences in the context of space and blue color was preferred more after the experiment.