Emosyonel yeme ile uyku kalitesi arasındaki ilişki; duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolü
The relationship between emotional eating and sleep quality in adult individuals; the mediating role of emotion regulation difficulties
- Tez No: 873640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yetişkin Bireylerde Emosyonel Yeme ve Uyku Kalitesi Arasındaki İlişki; Duygu Düzenleme Güçlüklerinin Aracı Rolü Amaç: Bu çalışma, yetişkin bireylerin yemek yeme davranışının duygusal nedenlere göre değişimi ile uyku kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve duygu düzenleme güçlüklerinin bu ilişkiye etkisinin aracı rolünün belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı türde bir çalışma olup 01.03.2024- 01.07.2024 tarihleri arasında Aile Hekimliği polikliniğine başvuran ve Google Form aracılığıyla ulaşılan bireyler dahil edildi. Katılımcılara Sosyodemografik Form, Hollanda Yeme Davranışları Anketi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Emotional Eating and Sleep Quality in Adult Individuals; The Mediating Role of Emotion Regulation Difficulties Objective: This study was conducted to examine the relationship between the change in eating behavior of adult individuals due to emotional reasons and their sleep quality and to determine the mediating role of emotion regulation difficulties in this relationship. Method: It is a cross-sectional and descriptive study and individuals who applied to the Family Medicine outpatient clinic between 01.03.2024 and 01.07.2024 and were reached via Google Form were included. Sociodemographic Form, Dutch Eating Behavior Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index and Emotion Regulation Difficulty Scale were applied to the participants.