Obezite tanılı çocuk ve ergenlerde klinik psikiyatrik değişkenler
Clinical psychiatric variables in child and adolescents with obesity diagnosis
- Tez No: 623985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT IŞIK, DOÇ. DR. EVRİM AKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk ve ergenlerde obezite sıklığı artış göstermektedir. Çocukluk çağı obezitesinin tedavi edilmesi, çocuğun fiziksel, sosyal ve psikolojik sağlığını olumlu yönde etkileyeceği gibi, yetişkin döneme yansıyan etkileri nedeni ile de halk sağlığı açısından önemlidir. Önleme ve müdahale çabalarını arttırmak için obezitenin gelişmesine ve korunmasına katkıda bulunan psikolojik faktörlerin de erken tespitine güçlü şekilde ihtiyaç vardır. Bu çalışmada çocuk ve ergenlerde obezitenin gelişiminde ve korunmasında etkili psikiyatrik değişkenlerin rolüne odaklanarak bu değişkenlerin obezite üzerine etkilerinin tartışılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Endokrinoloji polikliniğinde obezite tanısı alan 12-18 yaş arası çocuk ve ergen olgular (n=103) ile yaşa göre normal kilo aralığında olan ve bilinen psikiyatrik tanısı olmayan yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuna benzer sağlıklı kontroller (n=74) alındı. Çalışmaya katılan hasta ve kontrol gruplarının ebeveynlerine çocukları hakkında bilgi veren Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi (ÇDKA), ve Yenilenmiş Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği-Kısa Formu verilmiş ve doldurmaları istenmiştir. Çalışmaya katılan çocuklardan Revize Edilmiş Çocuk Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ), Yeme Tutumu Testi (YTT), Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu (BDÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ölçeklerini doldurmaları istenmiştir. Araştırmacı tarafından çalışmaya dahil olan tüm olgulara sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı anket formu uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hasta grubunu oluşturan 103 çocuk ve ergenin %65.05'i (n=67) kız, %34.95'i (n=36) erkekti. Kontrol grubunu oluşturan 74 çocuk ve ergenin %63.5'i (n=47) kız, %36.5'i (n=27) erkekti.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of obesity in children and adolescents is increasing in our country as in the world. The treatment of childhood obesity will affect the physical, social and psychological health of the child positively and it is also important for public health because of its effects reflected on the adult period. There is a strong need for early detection of psychological factors that contribute to the development and prevention of obesity in order to increase prevention and intervention efforts. The aim of this study is to discuss the effects of psychiatric variables on obesity in children and adolescents. Method: In this study, children and adolescents aged 12-18 years who were diagnosed with obesity in the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital (n = 103) and healty controls (n = 74) who were in the normal weight range and did not have a known psychiatric diagnosis were taken. The parents of the patient and control groups who participated in the study were given Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), Children's Chronotype Questionnaire (CCQ), Conners' Parent Rating Scales-48 (CPRS-48) that gave information about their children and were asked to fill out. The children were asked to complete the Revised Child Anxiety and Depression Scale (CAI), Eating Attitude Test (EAT), Barratt Impulsivity Scale Short Form (BDI) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). The questionnaire was used by the researcher to question the sociodemographic characteristics of all subjects included in the study. Results: In our study, 65.05% (n = 67) of the 103 children and adolescents in the patient group were female and 34.95% (n = 36) were male. Of the 74 children and adolescents in the control group, 63.5% (n = 47) were girls and 36.5% (n = 27) were boys.