Kliniğimizde serebral palsi tanılı hastalarda yapılan rekonstrüktif kalça cerrahisinin proksimal femoral geometri ve asetabuluma etkilerinin radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Radiologic and functional results of reconstructive hip surgery performed in patients with cerebral palsy in our clinic and its effects on proximal femoral geometry and acetabulum
- Tez No: 873642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI KORUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET T.C. NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ MERAM TIP FAKÜLTESİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ ANABİLİM DALI TIPTA UZMANLIK TEZİ KLİNİĞİMİZDE SEREBRAL PALSİ TANILI HASTALARDA YAPILAN REKONSTRÜKTİF KALÇA CERRAHİSİNİN PROKSİMAL FEMORAL GEOMETRİ VE ASETABULUMA ETKİLERİNİN RADYOLOJİK VE FONKSİYONEL SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Dr. Mevlüt Kutay AKKAYA KONYA-2024 Amaç: Serebral palsili (SP) bireylerde nöromüsküler kalça deplasmanı, ayak bileği ekin deformitesinden sonra ikinci en yaygın anomalidir. Kalça deplasmanı olan hastaların; yaşam kalitesini ve işlevini iyileştirmek amacıyla koruyucu, rekonstrüktif veya kurtarıcı cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Çalışmamızdaki amaç SP'li hastalarda kalça rekonstrüktif cerrahilerin, proksimal femoral geometri ve asetabuluma etkilerinin kısa ve orta vadedeki etkilerinin fonksiyonel ve radyolojik olarak değerlendirilmesini amaçladık. Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2013- Ocak 2024 tarihleri arasında serebral palsi tanılı hastaların ameliyatlarının retrospektif değerlendirilerek kalça rekonstrüktif cerrahisi olan vakaların belirlenmesi planlandı. Dahil edilme kriterlerimize uygun hastaların verileri sistemden elde edildi. Tüm hastaların ameliyat öncesi ve son kontrollerinde standardize olarak çekilmiş pelvis ön arka grafileri çalışma kapsamında değerlendirildi. Grafilerde Reimer migrasyon indeksi (RMI), asetabular indeks (AI), Sharp açısı, merkez kenar açısı (MKA), femur boyun-şaft açısı, femur baş-şaft açısı, medializasyon indeksi (MeI) durumu değerlendirildi. Tüm hastalara fonksiyonel değerlendirme için fonksiyonel mobilite skalası (FMS) ve ağrı değerlendirilmesi için 10 puanlı VAS uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REPUBLIC OF TURKEY NECMETTİN ERBAKAN UNIVERSITY MERAM FACULTY OF MEDICINE ORTHOPEDICS AND TRAUMATOLOGY DEPARTMENT MEDICAL SPECIALIZATION THESIS RADIOLOGIC AND FUNCTIONAL RESULTS OF RECONSTRUCTIVE HIP SURGERY PERFORMED IN PATIENTS WITH CEREBRAL PALSY IN OUR CLINIC AND ITS EFFECTS ON PROXIMAL FEMORAL GEOMETRY AND ACETABULUM M.D. Mevlüt Kutay AKKAYA KONYA-2024 Objective: Neuromuscular hip displacement is the second most common anomaly after ankle joint deformity in individuals with cerebral palsy (CP). Conservative, reconstructive or salvage surgical procedures are performed to improve the quality of life and function of patients with hip displacement. The aim of our study was to evaluate the short and medium term effects of hip reconstructive surgeries on proximal femoral geometry and acetabulum in patients with CP, both functionally and radiologically. Method: We planned to retrospectively evaluate the surgeries of patients diagnosed with cerebral palsy between January 2013 and January 2024 in our clinic to determine the cases with hip reconstructive surgery. The data of patients who met our inclusion criteria were obtained from the system. Standardized anteroposterior pelvic radiographs of all patients taken preoperatively and at the last follow-up were evaluated within the scope of the study. Reimer migration index (RMI), acetabular index (AI), Sharp angle, central margin angle, femoral neck-shaft angle, femoral head-shaft angle, and medialization index (MeI) were evaluated. Functional mobility scale (FMS) for functional assessment and 10-point VAS for pain assessment were applied to all patients.