Türkiye'nin CO2 emisyonunun ANFIS ile tahmin edilmesi
Estimating Turkey's CO2 emissions with ANFIS
- Tez No: 873644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AHMET ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'nin enerji tüketimi ve ekonomik büyümesi hızla gelişmektedir ve bu CO2 emisyonlarının azaltılması ve sürdürülebilir bir gelecek için çabaları önemli hale getirmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin CO2 emisyonlarını anlamak ve tahmin etmek için ekonomik ve sosyal göstergelerin analiz edildiği bir araştırmayı sunmaktadır. 2000-2021 verileri, elektrik üretimi, ihracat, akaryakıt tüketimi, nüfus ve toplam taşıt sayısı gibi temel parametrelerin CO2 emisyonlarını etkilediğini göstermektedir. ANFIS (Adaptive Neural Fuzzy Inference System) kullanılarak yapılan analizler, Türkiye'nin CO2 emisyonlarını tahmin etmek için etkili bir araç olarak ortaya çıkmıştır. 2022-2030 tahminleri, Türkiye'nin karbon azaltma çabalarını desteklemek için önemli bir rehber sağlamaktadır ve politika yapıcılarına enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kullanımı ve sürdürülebilir ulaşım gibi alanlarda yapılacak yatırımların önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin sürdürülebilir bir gelecek için izlemesi gereken yol haritasına ışık tutarak, çevresel hedeflere ulaşmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey's energy consumption and economic growth are rapidly developing, making efforts to reduce CO2 emissions and ensure a sustainable future increasingly important. This study presents an analysis of various economic and social indicators to understand and predict Turkey's CO2 emissions. Data from 2000-2021 demonstrate that fundamental parameters such as electricity production, exports, fuel consumption, population, and total number of vehicles impact CO2 emissions. Analyses conducted using Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System (ANFIS) have emerged as an effective tool for predicting Turkey's CO2 emissions. Forecasts for 2022-2030 provide valuable guidance to support Turkey's carbon reduction efforts, emphasizing the importance of investments in energy efficiency, renewable energy usage, and sustainable transportation for policymakers. By shedding light on the roadmap Turkey should follow for a sustainable future, this study can help achieve environmental goals.