Sistemik immün inflamatuar indeksin kawasaki hastalığı ve MIS-C'de kardiyak tutulumdaki prediktif değeri
Predictive value of systemic immune - inflammatory index in cardiac involvement in kawasaki disease and MIS-C
  1. Tez No: 873645
  2. Yazar: GİZEM KOYUTÜRK KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL, DOÇ. DR. NURDAN EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kawasaki Hastalığı (KH) ve Çocuklarda Multisistem İnflamatuar Sendromu'nda (MIS-C) koroner arter tutulumu gibi önemli kardiyak komplikasyonlar gelişebilmektedir. Tanının gecikmeden koyulması ve uygun tedavinin başlanması prognoz açısından önemlidir. Çalışmamızda koroner arter tutulumunu öngörmede biyobelirteçlerin önemini belirlemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2016-2022 yılları arasında KH ve MIS-C tanılarıyla yatırılan 0-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Hastaların başvurudaki demografik verileri, hastalığın akut fazındaki laboratuvar parametreleri ve ekokardiyografik verileri retrospektif olarak incelendi. Akut fazda bakılan tam kan sayımındaki absolüt nötrofil sayısı, nötrofil yüzdesi, absolüt lenfosit sayısı, lenfosit yüzdesi, trombosit sayısı, monosit sayısı, monosit yüzdesi, albümin, C- reaktif protein (CRP) değerleri kaydedildi. Ekokardiyografik verilerden yapısal kardiyak patoloji ve koroner tutulumları ve koronerlerle ilgili sol ana koroner arter (LMCA), sol ön inen arter (LAD), sağ koroner arter (RCA) ölçümleri ve bu ölçümlerin Z skorları kaydedildi. Sistolik fonksiyonların değerlendirilmesi için M mod değerlerinden sol ventrikül diyastol sonu (LVDD), interventriküler septum (IVSD), sol ventrikül posterior duvar kalınlığı (LVPWd), ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve kısalma fraksiyonu (KF) kaydedildi. Kardiyak tutulum ile sistemik immün inflamatuar indeks (SII), nötrofil/lenfosit oranı (NLO), monosit/lenfosit oranı (MLO), trombosit/lenfosit oranı (TLO) ve CRP/Albümin oranı ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızdaki 69 hastanın 42'si KH, 27'si MIS-C tanısı almıştı. KH grubunun yaş ortalaması (2,4±1,81 yıl), MIS-C'den (6,59±3,57 yıl) anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). KH grubunun MIS-C'ye göre nötrofil, lenfosit ve trombosit sayısı ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek (p˂0,05), CRP değeri ortalaması düşük bulunmuştur (p=0,012). KH ve MIS-C gruplarının NLO, TLO, MLO, CRP/Albümin, SII ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p˃0,05). Hastalarımızın %23'ünde koroner arter tutulumu, %30,4'ünde mitral yetmezlik, %14,49'unda perikardiyal effüzyon xi saptanmıştır. KH'de koroner arter tutulumu varlığı MIS-C'den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek iken (p=0,003) koroner arter anevrizması varlığı dağılımlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p˃0,05). MIS-C ve KH grupları arasında kapak yetersizliği ve perikardiyal effüzyon dağılımlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p˃0,05). KH grubunun LVDD, IVSD, LVPWd ortalamaları MIS-C'den istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p˂0,05) ve bu değerlerin Z skorları, EF ve KF değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). KH grubunun LAD değerleri MIS-C grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0,05). Koroner arter tutulumu olan ve olmayan gruplar arasında LVPWd değerleri tutulum olan grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Kawasaki Disease (KD) and Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C) may cause significant cardiac complications such as coronary artery involvement. Immediate diagnosis and initiation of appropriate treatment are important in terms of prognosis. In our study, we aimed to determine the importance of biomarkers in predicting coronary artery involvement. Materials and Methods: Patients aged 0-18 years who were hospitalized at Health Sciences University Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between 2016 and 2022 with the diagnoses of KD and MIS-C were included. Demographic data at admission, laboratory parameters in the acute phase of the disease and echocardiographic data were analyzed retrospectively. Absolute neutrophil count, neutrophil percentage, absolute lymphocyte count, lymphocyte percentage, platelet count, monocyte count, monocyte percentage, albumin, C-reactive protein (CRP) values in the acute phase were documented. Echocardiographic data on structural cardiac pathology and coronary involvement and coronary measurements of the left main coronary artery (LMCA), left anterior descending artery (LAD), right coronary artery (RCA) and Z-scores of these measurements were recorded. Left ventricular end-diastolic (LVDD), interventricular septum (IVSD), left ventricular posterior wall diameter (LVPWd), ejection fraction (EF) and shortening fraction (SF) were recorded from M-mode values to evaluate systolic function. The relationships between cardiac involvement and systemic immune inflammatory index (SII), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), monocyte/lymphocyte ratio (MLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) and CRP/Albumin ratio were evaluated. Results: Of the 69 patients in our study, 42 were diagnosed with KD and 27 with MIS-C. The mean age of the KD group (2.4±1.81 years) was significantly lower than that of MIS-C (6.59±3.57 years) (p=0.0001). The means values of neutrophil, lymphocyte and platelet counts of the KD group were statistically significantly higher (p˂0.05) and the mean CRP value was lower (p=0.012) compared to that of MIS-C. Statistically significant differences were not observed between the means of NLR, PLR, MLR, CRP/Albumin and SII values of the KD and MIS-C groups (p˃0.05). Coronary artery involvement was found in 23% of our patients, mitral regurgitation in 30.4%, and pericardial effusion in 14.49%. While the presence of coronary artery involvement was statistically significantly higher in KD than in MIS-C (p=0.003), no statistically significant difference was observed in the frequency of coronary artery aneurysm (p˃0.05). No statistically significant difference was observed in the patterns of valvular regurgitation and pericardial effusion between MIS-C and KD groups (p˃0.05). The mean values of LVDD, IVSD, LVPWd values of the KD group were observed to be statistically significantly lower than that of MIS-C (p˂0.05) and no statistically significant difference was observed between the Z-scores, EF and SF values of these values (p>0.05). The LAD values of the KD group were statistically significantly lower than the MIS-C group (p0.05). LVPWd values between the groups with and without coronary artery involvement were statistically significantly lower in the group with involvement (p0.05).