Lipoprotein A yükseliğinin koroner akım rezervi ve subklinik ateroskleroz gelişimi üzerine etkisi
The effect of elevated Lipoprotein A on coronary flow reserve and development of subclinical atherosclerosis
- Tez No: 873658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ATICI, PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Lipoprotein (Lp) (a) seviyesi yüksek olan hastalarda, normal olan hastalara göre karotis intima media kalınlığı (KİMK), koroner akım rezervi (KAR), akım aracılı dilatasyon (AAD) ve nabız dalga hızı (NDH) gibi yöntemleri kullanarak subklinik ateroskleroz gelişimi üzerine Lp (a) seviyesinin etkili olup olmadığını incelemek istiyoruz. Etik kurul onamı alınmasının ardından Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi kardiyoloji polikliniklerine başvuran hastalardan çalışmaya uygun kriterleri karşılayanlar çalışmaya dahil edildi. Vivid S6 GE ekokardiyografi cihazi ile hastaların KAR, Logiq 5 ultrason tarayıcısının (General Electric Medical Systems, Wallingford, Connecticut, ABD) linear probu kullanılarak hastaların karotis intima media kalınlığı ve akım aracılı dilatasyon değerleri incelendi. Lp (a) düzeyi yüksek 25 hasta ve Lp (a) düzeyi normal 30 hasta kriterlere uygun olarak çalışmaya dahil edildi. Mikrovasküler ve makrovasküler yatakta aterosklerozu gösteren (KAR), akım aracılı dilatasyon (AAD) ve karotis intima media kalınlığı (KİMK) değerleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Lipoprotein (a) seviyesi yüksek hasta grubunda KAR değeri kontrol grubuna göre azalmış bulunurken AAD ve KİMK değerleri açısından gruplar arasında fark yoktu. Ayrıca Lp (a) düzeyi yükseldikçe KAR değerinin düştüğü ve aralarında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görüldü. Son olarak Lp (a) düzeyi yüksek olan grupta non invaziv olarak ölçülen damar yaşı değişim değerinin arttığı ve aralarında pozitif yönde bir ilişki saptandı. Çalışmamız, Lp (a) seviyeleri yüksek olan bireylerde belirgin aterosklerotik değişikliklerin varlığını desteklemekte olup, bu durumun koroner arterlerdeki vazomotor fonksiyonların azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, Lp (a) seviyelerinin ateroskleroz patogenezindeki rolünü vurgulayarak, Lp (a) seviyelerinin düşürülmesinin aterosklerotik hastalık riskini azaltmada potansiyel bir hedef olabileceğini düşündürmektedir. Konu hakkında çalışmalar yapılmaya devam etmektedir, bu veriler ışığında daha farklı ve geniş çalışmalara gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
We sought to examine the impact of elevated levels of lipoprotein (Lp) (a) on the progression of subclinical atherosclerosis in individuals with elevated Lp (a) levels in comparison to those with normal levels. This investigation was conducted utilizing various techniques including coronary flow reserve, carotid intima-media thickness, flow-mediated dilatation, and pulse wave velocity (PWV). Following the approval from the ethics committee, patients meeting the study criteria were enrolled from the cardiology outpatient clinics of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. The assessment included the measurement of coronary flow reserve utilizing a Vivid S6 GE echocardiography device, as well as the measurement of carotid intima-media thickness and flow-mediated dilatation using the linear probe of a Logiq 5 ultrasound scanner (General Electric Medical Systems, Wallingford, Connecticut, USA). Twenty-five patients with elevated Lp (a) levels and 30 patients with normal Lp (a) levels were included in the study. Coronary flow reserve (CFR), flow-mediated dilatation (FAD), and carotid intima-media thickness (CIMT) values, which are indicative of atherosclerosis in the microvascular and macrovascular domains, were compared across the different groups. Within the patient cohort exhibiting elevated levels of Lp (a), a decrease in CARD was observed in comparison to the control group, while no disparity was noted between the groups in terms of AAD and CIMT values. Furthermore, an inverse relationship was detected between the increase in Lp (a) levels and the decrease in CAR value, with a statistically significant negative correlation between the two. Lastly, in the high Lp (a) level group, there was an increase in the non-invasively measured vascular age change value, and a positive correlation was identified between these parameters. Our study supports the presence of marked atherosclerotic changes in individuals with elevated Lp (a) levels and suggests that this is associated with decreased vasomotor function in coronary arteries. The results underscore the significance of Lp (a) levels in the development of atherosclerosis and propose that decreasing Lp (a) levels could serve as a promising avenue for mitigating the likelihood of atherosclerotic conditions. Ongoing research is being conducted on this topic, and based on these findings, additional extensive studies are warranted.