Uçurtma sörfü yapan ile yapmayanların (sedanterlerin) somatotip ve solunum fonksiyon parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of somatotype and respi̇ratory function parameters between kite surfers and non-kite surfers (sedentaries)
  1. Tez No: 873662
  2. Yazar: YUSUF CAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET UÇURTMA SÖRFÜ YAPAN İLE YAPMAYANLARIN (SEDANTERLERİN) SOMATOTİP VE SOLUNUM FONKSİYON PARAMETRELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Gürsoy Y.C. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hareket ve Antrenman Bilimleri Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın 2024 Amaç: Bu çalışmanın amacı, uçurtma sörfü yapanlar ile yapmayanların (sedanterlerin) somatotip özellikleri ve bazı solunum fonksiyonlarını belirlemek ve bu özellikleri birbirleri ile karşılaştırmak suretiyle aradaki farklılıkların ne ölçüde gerçekleştiğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Muğla ili Akyaka-Gökova'da faaliyet gösteren ve uzun süreden beri uçurtma sörfü (kite board- kite surf) yapan yaş aralığı 20-35 olan ve bu alanda gerekli deneyim ve tecrübeye sahip (n=14 erkek),(n=14 kadın) toplamda (n=28) kişi, sedanterler için ise, aynı yerleşkede bulunan yaşamları boyunca herhangi bir fiziksel aktivite yapmamış yaş aralığı 20-35 olan (n=14 erkek), (n=14 kadın) olmak üzere genel toplamda (n=56) kişi bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Bulgular: Uçurtma sörfü yapan kadınların somatotip özellikleri ön test ve son test değerleri arasında (endomorf, mezomorf, ektomorf) bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Erkeklerin somatotip özellikleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF SOMATOTYPE AND RESPİRATORY FUNCTION PARAMETERS BETWEEN KITE SURFERS AND NON-KITE SURFERS (SEDENTARIES) Gürsoy Y.C. Aydın Adnan Menderes University, Health Sciences Institute, Department of Movement and Training Sciences, Master's Thesis, Aydın 2024 Aim: The aim of this study is to determine the somatotype characteristics and some respiratory functions of kitesurfers and non-kitesurfers (sedentarians) and to determine to what extent the differences occur by comparing these characteristics with each other. Materials and Methods: The study was conducted on a group of people (n=14 men)- (n=14 women) aged 20-35 who have been kitesurfing for a long time and who have the necessary knowledge and experience in this field, operating in Akyaka-Gökova, Muğla province. A total of (n = 28) people, and for sedentary people, the age range of 20-35 (n = 14 men) and (n = 14 women) who do not do any physical activity throughout their lives and live in the same campus (n = 14 women) 56 people participated in this study voluntarily. Findings: There was a statistically significant difference in somatotype characteristics of women kitesurfing (p0.05). A significant difference was found between the somatotype characteristics of men (p0.05). Respiratory functions of men and women (FEV1, FVC, MVV, VC) pre-test and post-test values were found in favor of men in favor of men.