Türk telekomünikasyon sistemlerinin özelleştirilmesi üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 87367
- Danışmanlar: DR. ÖMER EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
IV ÖZET Dünyada 1970 ve 1980 li yıllarda ülkeleri etkisi altına alan ekonomik liberalizasyon politikalarına paralel olarak, Türkiye de Cumhuriyetin ilk yılla rından itibaren sürdürmekte olduğu içe dönük ithal ikameci kalkınma politika sını değiştirerek, 1980 li dönemlerde dışa açık ihracata yönelik ekonomik po litikaları uygulamaya konmuştur. Bu çerçevede bir ekonomi politika aracı olarak özelleştirme uygulamaları da Türkiye gündeminin önemli bir maddesi haline gelmiş, bu doğrultuda Türk Hükümetleri, Türk Telekomünikasyon sistemlerinin özelleştirilmesi için uzun süredir adeta çetin bir uğraş içine girmişlerdir. Özelleştirmeye karar veren her ülke, özelleştirmenin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için aşağıda sıralanan üç soruya cevap vermek zorundadır. 1. Özelleştirmenin sorunları, engelleri, önşartları nelerdir? 2. Ülke bu sorunları, engelleri aşabilecek kapasitede, önşartları yerine getirebilecek konumda mıdır? 3. Ülke bu sorunları aşabilecek, önşartları yerine getirebilecek konumda değilse bile, eğer siyasal iktidar özelleştirmeye karar vermişse özelleştirme en başarılı bir şekilde nasıl yapılabilir? Literatürün taranması sonucunda özelleştirmenin önşartları, sorunları ve engellerinin gelişmiş ülkelerde (GÜ) farklı, az gelişmiş ülkelerde (AGÜ) farklı boyutlar arzettiği görülmektedir. Ekonomik, sosyal, kültürel ve kurumsal alt yapılarını büyük ölçüde tamamlamış bulunan GÜTer birkaç ilave düzenlemeile özelleştirmeleri rahatlıkla gerçekleştirebilmekte iken, AGÜ'lerin altyapı ile ilgili bir çok sorunları aşmaları gerekmektedir. Bu durumda otomatik olarak Türkiye az gelişmiş bir ülke midir, az gelişmiş bir ülke midir? Sorusu günde me gelmekte ve Türkiye'nin ekonomik kalkınma düzeyinin tam olarak belir lenmesi gerekmektedir. Makro ekonomik, ekonomik ve fizikî hayat standartla rı endekslerinin karşılaştırılması sonucunda Türkiye'nin bir AGÜ olduğu ve 1990 yılından itibaren de AGÜ 'ler içinde bir gerileme sürecine girmiş olduğu anlaşılmaktadır. KİT'ler, Türkiyenin kurulduğu tarihten günümüze, İstiklal Savaşıyla ka zanılan siyasal bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıkla da pekiştirilmesi ama cıyla kurulup, halkın hizmetine sunulmuş ve ekonomik kalkınmamıza büyük katkılarda bulunmuşlardır. Özellikle siyasal istikrarsızlık, Türk Kamu Maliyesinin sergilediği gönül karartıcı fotoğraf, bütçe açıkları iç ve dış borçlar ile tasarrufları yatırımlara dönüştürme fonksiyonlarından kamu açıkları nedeniyle tamamiyle uzaklaşmış bulunan sermaye piyasası ve bankacılık sektörü KİT'lerin ve konumuz itiba riyle Türk Telekomünikasyon sistemlerinin özelleştirilmemesi yönünde ciddi işaretler vermektedir. Özelleştirmenin diğer önşartları yönünden Türkiyedeki özel sektörün gücü, yetişmiş kamu bürokratları, girişimci öncü özel sektör yö neticilerinin bulunması, çok uluslu şirketlerin bağımsızlığımıza yönelik teh ditlerinin önlenmesi, etkin bir regulasyon yapılması gibi engellerin aşılabile ceği anlaşılmaktadır.VI Çok önemli yapısal eksikliklere rağmen siyasal otorite özelleştirmeye ka rar verdiği takdirde özelleştirmenin en başarılı şekilde uygulanabilmesi için İngiltere'nin tecrübelerinden yararlanıp aktarılacak dersler var ise Türkiye'ye önermek amacıyla British Telecom'un özelleştirilmesi incelenmiş ve bir mo del olarak siyasal karar mercilerinin istifadesine sunulmuştur. Sonuç olarak bu çalışmanın önerileri: 1. Türkiye'nin en verimli KİT'lerinden biri olan Türk Telekom'un özel leştirilmemesi 2. Özelleştirmenin amaçlarından olan sermayenin tabana yayılmasını, sosyal adaleti gerçekleştirmek, Cumhuriyete ve demokrasiye bağlılığı daha da artırmak için kamu personeline ve halka ERDEMİR özelleştirme modeliyle özelleştirilmesi 3. Yukarıdaki öneriler dikkate alınmadığı takdirde ise, mutlak surette İn giltere'nin British Telecom'u özelleştirirken almış olduğu tedbirleri almak suretiyle özelleştirmenin yapılması şeklindedir.
Özet (Çeviri)
vıı (ABSTRACT) İn conjunction with economic liberalization policies during 1970's and 1980's throughout the world, Turkey also changed in 1980's it's economic development model from inward-looking import substutition to outward- looking export promotion strategies and embarked on wide scale economic liberalization policies. Under this economic development model, privatization policies have also become one of major agendas of Turkey and Turkish goverments have been trying to privatise Turkish Telecommunications system since then. Each country wanting to privatize its state owned enterprises (SOE's) has to answer these three questions. 1. What are the problems, obstacles, and prerequisites of privatization? 2. Does the country have capability to surmount these problems, obsta cles and prerequisites? 3. Eventhough the country does not have capability to surmount these obstacles, should political authority has already decided to privatize, how can privatization be realised in the best way? After literature review: it is seen that the problems, obstacles and prereq uisites of privatization are posing different dimensions within the context of developed countries (DCs) and less developed countries (LDC's) While DCs who have already completed their economic, social, cultural and institutional enfrastructure can easily privatize SOE's, LDC's have to cope with con-vııı siderable amount of enfrastructural problems. At this point automatically, the question of whether Turkey is a DC or LDC, coming to surface to be answered and it has become necessary to determine exactly economic development level of Turkey. After comparison of macro economic, economic and physical quality of life indices, it has been clearly understood that Turkey is an LDC and in a de clining process compare to other LDC's since 1990. SOE's in Turkey had been established trough great effort and sacrifice to reach economic indepen dency after political independency gained at the end of glorious independence war. Especially, political unstability, the gloomy, foggy photograph of public finance, in other words, budget deficit, internal and external debt stocks, addi tionally Istanbul Stock Exchange and the bank sector which have become un able to function their duties, namely trasferring savings into investments, are signaling that SOE's should not be privatized in Turkey. From the angle of other prerequisites of privatization, namely the capa bility of private sector, talented public bureaucrats, pioneer private sector managers, preventing the thread of multi national corparations to national sov- ereingty, establisment of an effective regulation can be overcome in the coun try. The proposals of this study are as follows. 1. The Turkish Telecommunications Systems, one of the most productive and modern SOE's in the country should not be privatized.IX 2. İn order to establish a people capitalism, in other words, spread capital among the people, realise fair income distrubition, increase loyalty of people towards Turkish Republic and Democracy, the Turkish Telecommunications system should be privatised according to the model of ERDEMİR privatiza tion. 3. If above proposals are not put into implementation, the measures taken by British Goverment during privatisation of Britis Telecom must be taken as examples and strictly implemented for national benefits.