Process of liberalization & privatization in the energy/telecommunications law: A comparison between the eu and turkish system
Enerji/telekomünikasyon hukuku alanlarında serbestleştirme ve özelleştirme süreci: Ab ve türkiye sistemlerinin kıyası
  1. Tez No: 211133
  2. Yazar: HALUK GURULKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TAHSİN YÖRÜNG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalısma üç ana baslık altında toplanmıs olup ilk olarak serbestlestirme ve özellestirmenin tarihi, uygulaması ve hukuki altyapısı ele alınmıs; ikinci ve üçüncü kısımlarda ise, sırasıyla enerji ve telekomünikasyon alanlarında serbestlestirme/özellestirme konseptlerinin, gerek Türk gerekse Avrupa Birligi (AB) hukuk düzenlerinde ne sekilde hayata geçirildigi anlatılmıstır. Avrupa Topluluklarını kuran Anlasmanın Üye Ülkelerin ekonomilerinin özel ya da kamusal nitelikleri karsısında tarafsız bir tutum takınması açıkça göstermektedir ki, AB'nin özellestirme uygulamaları konusunda Üye Devletlere herhangi bir dayatması söz konusu olamaz. AB'nin üzerinde hassasiyetle durdugu nokta, tüketicilerin satın alacakları mal ya da hizmetleri tek tedarikçiden almak zorunda kalmadan seçim yapabilmelerine imkân verecek serbestlestirilmis piyasanın yaratılmasıdır. Ancak gerek belli durumlarda söz konusu serbestlestirmenin özellestirmeler yoluyla saglanabilir olması, gerekse Üye Devletlerin özellestirmenin getirecegi taze kaynaklara duydukları ihtiyaç yüzünden, özellestirme son birkaç on yıla damgasını vurmus bir fenomen olarak karsımızda durmaktadır. Türkiye de, hem AB'ye uyum sürecinin halkalarından birini teskil etmesi, hem globallesen dünyanın bir sekilde kendisini bu noktaya sürüklemesi ve nihayet Üye Devletleri de motive etmis bulundugu yukarıda zikredilen taze kaynak ihtiyacı nedeniyle, özellikle 1980 sonrası dönemde serbestlestirme ve özellestirme çalısmalarına büyük hız vermistir. Türkiye pratiginde, bugüne dek pek çok büyük özellestirme isleminin yargı denetimine takılarak iptal edilmis olması, bu konuda hukuki prosedürün dikkatle yerine getirilmesinin önemini açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye'nin bu açıdan, pek çok büyük kamu sirketini basarıyla özellestirmeyi basarmıs AB üyesi devletlerden alması gereken ciddi dersler vardır. sbu çalısma, Üye Devletlerin deneyimlerinin de incelenerek Türkiye'deki serbestlestirme/ özellestirme çalısmalarının daha saglam hukuki zeminlere oturtularak gerçeklestirilebilmesinin mümkün oldugunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of three main headings; firstly history, practice and legal infrastructure of liberalization & privatization were examined, in the second and the third pillars, in the energy and telecommunications sectors respectively, how liberalization & privatization concepts are implemented in the EU and Turkish legal systems. As the EC Treaty maintains a neutral attitude to the private or public characteristics of the economic structures of the Member States; EU may, in no way, impose any duty to its members to privatize the public enterprises. What the EU shows sensitivity is to ensure the market conditions where the consumers do not have to purchase the goods/services from just one supplier but may choose where they can buy the said goods/services. That is why in some cases liberalizing the market may be realized by privatization dealings and also the Member States need the fresh sources to be obtained from the privatization transactions, privatization is a concept that left its mark to the last several decades. Also Turkey has accelerated its privatization process especially since the 1980s for the reasons that it is a part of its accession dealings with the EU, the necessities of the globalization and finally the need for the fresh sources which also once motivated the Member States. In Turkish privatization history, several huge privatization dealings have been annulled by the high court and this shows us how important to follow the legal procedure. Turkey may use the experience of the Member States which have successfully privatized the huge state owned enterprises. This study states that the liberalization & privatization processes in Turkey may be conducted on legal grounds by examining the experiences of the Member States.