Kick boks sporcularına uygulanan kalistenik egzersizlerin kuvvet parametrelerine etkisi
Effect of calistenic exercises applied to kick boxing athletes on strength parameters
  1. Tez No: 873691
  2. Yazar: SALİH KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN İRİBALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma, genç erkek kick boks sporcularında kalistenik egzersiz programının statik/ dinamik kuvvet ve kassal dayanıklılık üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 20-26 yaş arasında, sağlıklı, en az 4 yıl aktif olarak bu branşla ilgilenen toplam 20 kick boks sporcusu katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllüler çalışma ve kontrol grubu olarak randomize bir şekilde iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubu, olağan kick boks teknik antrenmanlarına ek olarak 8 hafta ve haftada 3 gün olacak şekilde kalistenik kuvvet egzersizleri uygularken, kontrol grubu herhangi bir kuvvet antrenmanı uygulamaksızın sadece haftalık olağan kick boks antrenmanlarına devam etmiştir. 8 haftalık antrenman öncesi ve sonrası çalışmaya katılan sporculara statik kuvvet (kavrama-bacak-sırt), dinamik kuvvet (1TM bench press ve 1 TM barbel squat), 30 sn şınav ve 30 sn mekik testleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 ve JASP istatistik paket programları kullanılmış ve önem düzeyi p≤0,05 olarak kabul edilmiştir. Kontrol ve çalışma grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar olup olmadığını tespit etmek için bağımsız örneklemlerde t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of calisthenic exercise programme on static/dynamic strength and muscular endurance in young male kickboxing athletes. A total of 20 kick boxing athletes between the ages of 20-26 years, healthy, who have been actively involved in this branch for at least 4 years participated in the study. The volunteers were randomly divided into two groups as control and experimental groups. The experimental group performed calisthenic strength exercises for 8 weeks and 3 days a week in addition to the usual kickboxing technical training, while the control group continued only the usual weekly kickboxing training without any strength training. Before and after 8 weeks of training, static strength (grip-leg-back), dynamic strength (1 TM bench press and 1 TM barbell squat), 30 s push-up and 30 s sit-up tests were performed. SPSS 25.0 and JASP statistical package programmes were used to evaluate the data obtained in the study and significance level was accepted as p≤0.05. Independent samples t test was applied to determine whether there were statistically significant differences between the control and experimental groups.