Acı kavramının imgeye dönüşüm süreçleri ve uygulamalar
- Tez No: 87373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET“Acı Kavramının Görsel İmgeye Dönüşümü Süreçleri ve Uygulamalar”konusu incelenirken, konu, insanın öteki üzerinde bıraktığı kalıcı iz olarak sınırlandırılmıştır. Acı konusu felsefe, psikoloji, din ve kavram boyutunda incelenerek konunun düşünsel yapısı oluşturulmuştur. Plastik sanatlarda acı konusu dönemlerin özgül koşullarında sanatçılar tarafından nasıl ele alındığı araştırılmıştır. Dönemlere ait örnek resimler seçilerek, resim çözümlemeleri yapılmıştır. Acı insanla vardır. Mutluluğun karşı kutbu olan acı, insanın tüketemediği, insanın istenci dışmda gelişen ve insana olumsuz dış etki olarak yaşatılan bir durumdur. Tez konusu olan acı kavramının insan yaşantısı ile başladığı, töz ve tin bütünlüğü gösteren insanın yaşam sürecinde acı ve mutluluk gibi iki soyut kavramı sürükleyip getirdiği üzerinde durulmuştur. Tez konusunu oluşturan resimler iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup resimler dolaysız anlatım seçilerek dikey tuval düzleminde özel nesneler kullanılarak yapılan resimlerdir, ikinci grup resimler ise genelde yatay tuvaller kullanılarak yapılan resimledir. Dolaylı anlatımın seçildiği bu resimlerde tablet, tortu, sonsuz zaman kavramları üzerinde durularak, birinci grup resimlerde kullanılan özel nesnelerle bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. İki gruptan oluşan resimlerde karışık teknik uygulanmıştır. Malzeme olarak yağlı boya, akrilik, mat boya, talaş, un ve ağaç tutkalından yapılmış hamur ve özel nesneler kullanılmıştır. mFarklı ölçülerde 10 ayrı resimde kurgu ve renk bütünlüğü içinde sonuca varılmıştır. Tez konusunu oluşturan resimlerin plastik çözümlemelerinde, düz yüzeyler, yalın kurgular, görsel simge ve imgeler kullanılarak düşüncenin ön plana çıkması amaçlanmıştır. Renk seçimi ve kurgunun yapılanması da bu düşünceden hareketle ortaya çıkmıştır. T.C. YÜKSEKöaSEÎî! Iv WlitflANTASYQN İEBHEZİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the subject, the changing of processes and practices to the visual Image of the paintful' s concept is being searched. It is limited as a lasting track that the person has left on the other. While the subject of paintful is searched in the dimension of concept, philosophical, psyschological and religion. It's searched how the subject of paintful in the piastre arts is studied in the specific conditions by firtists. By cloosing example paintings belong to term. The pruture analysises were done. There are pointful people. The happiness' s opposite pole, the paintful is a situation that the people can't consume. It has been considered that the concept of pain- which is the subject of the thesis-begins with human being's life, and human being- who show the wholeness of thesis and psyche-, drag two abstract concepts such as pain and happiness through the life process. The pictures that form the subject of the thesis have been seperated into 'two groups. The first group's pictures are the ones which have been done by using special objects on the upright canvas plane by choosing indirect describing. The second group's pictures are the ones that have generally been done by using horizontal canvases. These pictures in which indirect describing has been chosen, by considering the concepts of tablet, dregs and endless time, it has been tired to connect the special objects which was used in the first group's pictures. In the pictures which consist of two groups, the complex tecnique has been applied. Dough and special objects which have been made of oil paint, acrilik, dull paint and sawdust have been used as materials.In the wholeness of arrangement and colour ten different pictures with different sizes have resulted with success. In the plastic analysises of the pictures which form the subject of thesis, by using smooth surfaces, plain arrangement visual images and symbols, taking the idea to the front has been aimed. Colour choice and building up the arrangement have arisen from the point of this idea. VI