Erişkin kistik fibrozisli hastalarda ve sağlıklı bireylerde egzersiz kapasitesi, arteryel sertlik ve bilişsel fonksiyonların karşılaştırılması
A comparison of exercise capacity, arterial stiffness, and cognitive function between adults with cystic fibrosis and healthy individuals
- Tez No: 873746
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Erişkin kistik fibrozisde (KF) egzersiz kapasitesi, kas kuvveti, bilişsel fonksiyon ve arteryel sertlik etkilenebilir. Bu çalışmada, erişkin KF hastaları ve sağlıklı bireylerde solunum fonksiyonu, solunum ve periferal kas kuvveti, egzersiz kapasitesi, egzersiz kas oksijenasyonu, arteryel sertlik, anksiyete, depresyon, bilişsel fonksiyon, uyku ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması ve parametreler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya 24 erişkin KF'li birey ve 22 sağlıklı birey katıldı. Solunum fonksiyonu, solunum ve periferal kas kuvveti, egzersiz kapasitesi (6 dakika yürüme testi [6DYT]), kas oksijenasyonu (SmO2, total hemoglobin), arteryel sertlik, anksiyete ve depresyon (Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği [HADS]), bilişsel fonksiyon (Mini Mental Durum Testi [MMDT] ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi [MoCA], fiziksel aktivite, uyku kalitesi (Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi), yaşam kalitesi (Yeniden Düzenlenmiş Kistik Fibrozis Anketi ve Nottingham Sağlık Profili [NSP]) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Exercise capacity, muscle strength, cognitive function, and arterial stiffness may be affected in adults with cystic fibrosis (CF). This study aimed to compare respiratory function, respiratory and peripheral muscle strength, exercise capacity, exercise muscle oxygenation, arterial stiffness, anxiety, depression, cognitive function, sleep quality, and quality of life in adults with CF and healthy individuals and to investigate the relationship between the parameters in adults with CF. Twenty-four adults with CF and 22 healthy individuals participated in this study. Pulmonary function, respiratory and peripheral muscle strength, exercise capacity (six-minute walk test, 6MWT), muscle oxygenation (SmO2, total hemoglobin), arterial stiffness, anxiety and depression (Hospital Anxiety and Depression Scale), cognitive function (Mini-Mental State Examination, MMSE, and Montreal Cognitive Assessment Test, MoCA), physical activity, sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index) and quality of life (Cystic Fibrosis QuestionnaireRevised and Nottingham Health Profile, NHP) were evaluated.