Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin ağrıya ve bağırsak hareketlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of progressive relaxation exercises on pain and bowel movements in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 873765
  2. Yazar: ŞUHEDA ZORER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı sonrası uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin ağrı ve bağırsak hareketlerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırmanın verileri Ocak - Nisan 2024 tarihleri arasında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Genel Cerrahi Kliniğinde toplandı. Araştırma örneklemini basit rastgele randomize yöntemiyle seçilen ve araştırma kriterlerine uyan 80 (40 deney ve 40 kontrol ) hasta oluşturdu. Deney grubundaki hastalara ameliyattan sonra dördüncü ve altıncı saatlerde progresif gevşeme egzersizleri uygulandı. Ameliyattan sonra hasta kliniğe geldiğinde ve progresif gevşeme egzersizlerini uygulamadan hemen önce ve uyguladıktan 30 dakika sonra ağrı düzeyi değerlendirildi. Ameliyat sonrası hastaların bağırsak seslerinin başlama, ilk gaz çıkarma ve ilk gaita çıkarma süreleri not edildi. Araştırma verilerinin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala Ağrı Formu ve Bağırsak Hareketleri İzlem Formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi SPSS for Windows 22 istatistik paket programı ile yapıldı. Bulgular: Deney grubundaki hastaların 1. uygulama sonrası, ikinci uygulama öncesi ve 2.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effect of progressive relaxation exercises on pain and bowel movements after laparoscopic cholecystectomy. Material and Method: The data of the randomized controlled experimental study were collected between January and April 2024 in the General Surgery Clinic of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center. The study sample consisted of 80 patients (40 experimental and 40 control) who were selected by simple randomization method and met the research criteria. Patients in the experimental group underwent progressive relaxation exercises in the fourth and sixth hours after the surgery. After the surgery, pain levels were evaluated when the patient came to the clinic and immediately before and 30 minutes after the progressive relaxation exercises. The time of onset of bowel sounds, first flatus and first defecation were noted postoperatively. Descriptive Information Form, Bowel Movement Monitoring Form and Visual Analog Scale Pain Form were used to collect the data. Data were evaluated with SPSS for Windows 22 statistical package program.