Evli bireylerin sosyal ve duygusal yalnızlığının yordayıcıları olarak bağlanma stilleri ve evlilik doyumu
Attachment styles and marital satisfaction as predictors of social and emotional loneliness of married individuals
- Tez No: 873791
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TAGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin sosyal ve duygusal yalnızlığında bağlanma stilleri ve evlilik doyumunun yordayıcı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca sosyal ve duygusal yalnızlığın bazı demografik değişkenlere göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi araştırmanın bir diğer amacıdır. Araştırmaya 21-60 yaşları arasında toplam 467 evli birey katılmıştır. Araştırma grubu 356 (%76,2) kadın ve 111 (%23,8) erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada istatistiksel analiz yapmak amacıyla veri toplamak için; kişisel bilgi formu, SELSA-S (Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği), Evlilik Yaşamı Ölçeği ve Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin iç güvenirliğini belirlemek için Cronbach Alfa güvenilirlik analizi uygulanmıştır. İkili korelasyon testi ile normal dağılıma uygun olan ölçüm puanları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Değişkenlerin yordayıcı rolü regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren ölçüm puanları bağımsız örneklemler t-testi ve Anova testi ile analiz edilmiştir. Analizler IBM SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre evli bireylerin sosyal ve duygusal yalnızlığının önemli bir boyutunun evlilik doyumu, güvenli bağlanma ve kaygılı bağlanma değişkenleri ile anlamlı olarak açıklandığı bulunmuştur. Demografik değişkenler açısından sosyal ve duygusal yalnızlık düzeyinin evlenme biçimi ve evlilik öncesi flört varlığına göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the predictive effect of attachment styles and marital satisfaction on the social and loneliness levels of married individuals. In addition, another aim of the research is to examine whether the level of social and emotional loneliness differs statistically significantly according to some demographic variables. A total of 467 married individuals between the ages of 21 and 60 participated in the research. The research group consists of 356 (76.2%) female and 111 (23.8%) male participants. To collect data for statistical analysis in the research; personal information form, SELSA-S (Social and Emotional Loneliness Scale), Married Life Scale and Attachment Styles in Interpersonal Relationships Scale were used. Cronbach Alpha reliability analysis was applied for the scales used in general and for their sub-dimensions. Relationships between measurement scores suitable for normal distribution were evaluated with the pairwise correlation test. The predictive effect of the variables was evaluated by regression analysis. Normally distributed measurement scores were analyzed with independent samples t-test and ANOVA test. Analyzes were made using the IBM SPSS package program. According to the findings of the research, it was found that an important dimension of emotional loneliness of married individuals was significantly explained by the variables of marital satisfaction, secure attachment and anxious attachment. In terms of demographic variables, it is seen that the level of social and emotional loneliness differs significantly according to the type of marriage and the presence of premarital dating.