Okul öncesi dönem 48-72 ay çocuklarda mizaç özellikleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between temperament characteristics and social skills in preschool children 48-72 months
  1. Tez No: 873792
  2. Yazar: MİNENUR ÇÖPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem çocuklarının mizaç özellikleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Düzce ilinde okul öncesi eğitime devam eden 114 kız 132 erkek 246 çocuk oluşturmuştur. Çocuklarla ilgili veriler öğretmenler aracılığı ile elde edilerek veriler, okul öncesi eğitim kurumunda görev yapan öğretmenlerden toplanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak veri toplama formları hazırlanmış ve uygulanmıştır. Veriler, öğretmenlerle yüz yüze görüşerek toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sarı(2009)'nın Türkçe uyarlamasını gerçekleştirdiği“Çocuk Davranış Listesi Ölçeği”ve Ömeroğlu vd.(2014)nin geliştirdiği“Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Çocukların cinsiyete göre sosyal beceri alt boyutunda; mizaç özelliklerinde gayretli kontrol, olumsuz duygulanım ve dışa dönüklük alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmektedir. Çocuk yaşına göre olumsuz duygulanım ve dışa dönüklük mizaç alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Çocukların sosyal beceri puanları yaşlara göre incelendiğinde anlamlı bir farka rastlanmıştır. Kurum türüne göre mizaç özellikleri incelendiğinde gayretli kontrol ve dışa dönüklük alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunurken sosyal beceri puanları arasında kurum türüne göre anlamlı bir fark saptanamamıştır. Anne öğrenim durumuna göre mizaç özellikleri arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Çocukların sosyal beceri ve mizaç özellikleri arasındaki ilişki incelenmiş sosyal beceriler ile gayretli kontrol mizaç alt boyutu arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu; olumsuz duygulanım mizaç alt boyutu ile arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Dışa dönüklük alt boyutu ile sosyal beceriler arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sosyal beceriler ile bazı mizaç özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, bazı mizaç özellikleriyle pozitif ve negatif yönde düşük düzeyde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the study of the relationship between temperament characteristics and social skills of preschool children. The research sample in Düzce province in the academic year 2022-2023 pre-school education consisted of 132 children Girl continuing 246 114 male. The data are obtained through data about teachers and children, pre-school education from teachers who work in institutions were collected. For the purpose of data collection forms were prepared and applied in the research. The data were collected by face-to-face meeting with the teachers. Yellow as data collection tools in research(2009) performs the Turkish version of“list of the Child Behavior Scale”and Ömeroğlu, et al.(2014)s developed by“social skills rating scale”was used. Social skills of the children by gender sub-dimensions in the properties of temperament diligent in control, negative emotions, and extraversion in the lower dimensions, it is seen that there are significant differences. According to the age of the child, negative emotions, and extraversion dimensions of temperament significant differences were observed. Cchildren's social skills by age scores were examined, significant differences were found. Temperament characteristics were examined according to the type of institution, diligent, while significant differences are found in the lower dimensions extroversion scores between control and social skills, according to the type of Institution a significant difference was not detected. According to Mother education level indicated significant differences between temperament characteristics. Diligent examined the relationship between temperament characteristics of children with poor social skills social skills and temperament to control the size of the sub in the negative direction at the low level there was a significant relationship between negative affective temperament is concluded that in the absence of a significant relationship between the lower size. A child with social skills between extroversion dimension in the positive direction it has been found that there is a significant relationship at the low level. A significant correlation was found between social skills with some temperament characteristics, while some temperament characteristics in positive and negative direction of the relationship it has been found that at a low level.