Cerrahi iyileşme ölçeğinin Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the surgical recovery scale in Turkish
  1. Tez No: 873790
  2. Yazar: BATUHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırma, Cerrahi İyileşme Ölçeğinin (CİÖ) geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Metodolojik olarak yapılan araştırma, Ağrı Eğitim Araştırma Hastanesi cerrahi servisindeki hastalar ile yüz yüze görüşülerek yapıldı. Araştırmanın evrenini Mart -Eylül 2023 tarihleri arasında ilgili hastanede ameliyat olan tüm hastalar, örneklemini ise bu tarihler arasında belirtilen evrende araştırmaya katılma ölçütlerini taşıyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 101 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı ve Klinik Özellikler Formu”,“Cerrahi İyileşme Ölçeği”ve“İyileşme Anketi- 40”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, Cronbach α katsayısı, yarıya bölme, paralel form eşdeğerliği ve madde toplam korelasyonu kullanıldı. Bulgular: Ölçeğin açıklayıcı faktör analizi sonucunda 2 faktörlü bir yapı gösterdiği saptandı. CİÖ' ye ait bütün maddelerin faktör yüklerinin 0.40'ın üzerinde ve açıklanan varyans %68.209 olduğu belirlendi. Ölçeğin Cronbach α katsayısı; CİÖ toplam puanı için 0.930, Enerji Üzerindeki Etki alt boyutu için 0.906 ve Günlük Aktiviteler Üzerindeki Etki alt boyutu için 0.893 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to evaluate the validity and reliability of the Surgical Recovery Scale (SRS). Material and method: The methodological research was conducted by face-to-face interviews with patients in the surgical service of Ağrı Training and Research Hospital. The population of the research consisted of all patients who underwent surgery in the relevant hospital between March and September 2023, and the sample consisted of 101 patients who met the research participation criteria and agreed to participate in the research in the specified population between these dates.“Descriptive and Clinical Features Form”,“Surgical Recovery Scale”and“Healing Questionnaire-40”were used to collect data. In evaluating the data; number, percentage, mean, standard deviation, exploratory and confirmatory factor analysis, Cronbach's α coefficient, split-half, parallel form equivalence and item-total correlation were used. Results: As a result of explanatory factor analysis, it was determined that the scale showed a 2-factor structure. It was determined that the factor loadings of all items of the CIö were above 0.40 and the explained variance was 68.209%. Cronbach's α coefficient of the scale; It was found to be 0.930 for the CIÖ total score, 0.906 for the Impact on Energy subscale, and 0.893 for the Impact on Daily Activities subscale.