Sosyal medyada helal gıda paylaşımlarının içerik analizi
Content analysis of halal food shares on social media
- Tez No: 873796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal medya uygulamaları, ürün veya hizmet üreten tüm işletmeler için vazgeçilmez bir noktaya ulaşmıştır. Reklam ve tanıtım faaliyetlerinde sahip olduğu üstünlükler ve teknolojik ilerlemeler yiyecek-içecek işletmelerinin ön plana çıkmasına vesile olmaktadır. Böylece her geçen gün yiyecek-içecek işletmeleri, sosyal medya uygulamalarını kullanmaya daha yatkın hale gelmektedir. Günümüzde etkin bir sosyalleşme alanı olan internet ve özellikle sosyal medya, tüketici sosyalleşmesinde de bu etkisini katlayarak arttırmaktadır. Sosyal medyada tüketicilerin, içerik oluşturarak ürün tanıtımına katkıda bulunmasına sıkça rastlanmaktadır. Özellikle, işletmelerden tüketicilere ve tüketicilerin kendi arasındaki bilgi akışının hızlanmasına yönelik olarak tüketici davranış ve tutumları şekillenmektedir. Bu bağlamda, tüketicilerin helal gıda tüketim eğilimlerinde sosyal medyanın (facebook, twitter vb.) etkisi yoğun olarak gözlenmeye başlamıştır. Artık yurt içinde ve yurt dışında gıda alıp satan gerek tedarikçiler gerekse Müslüman müşteriler, satın aldıkları ve tükettikleri gıdanın helal olup olmadığını bilmek istemekte ve satın alırken helal sertifikası olan ürünleri tercih etmektedir. Yurt dışındaki Müslüman ülkelerde gıda satın alırken ürünlerin helal gıda belgesi taşıyıp taşımadığına bakılmakta ve bu şart zorunlu hale gelmektedir. Bu belge artık güvenilir helal gıda olmanın yanında üreticinin pazarlama metodu olarak da kullanılmaktadır. Bu çalışmada öncelikle doküman incelemesi yöntemine başvurulmuştur. Ardından içerik analizi yapılarak nitel bir araştırma yürütülmüştür. Çalışmada, sosyal medya uygulamalarının helal gıda tüketimine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media applications have reached an indispensable point for all businesses that produce products or services. The advantages and technological advances in advertising and promotion activities lead food and beverage businesses to come to the fore. Thus, food and beverage businesses are becoming more prone to use social media applications with each passing day. Today, the internet and especially social media, which is an effective socialization area, increases this effect exponentially in consumer socialization. It is common for consumers to contribute to product promotion by creating content in social media. In particular, consumer behaviors and attitudes are shaped towards the acceleration of information flow from businesses to consumers and between consumers. In this context, the effect of social media (facebook, twitter, etc.) on consumers' halal food consumption trends has begun to be observed intensely. Now both suppliers and Muslim customers who buy and sell food at home and abroad want to know whether the food they buy and consume is halal, and they prefer products with halal certification when purchasing. When purchasing food in Muslim countries abroad, it is checked whether the products carry halal food certificates and this condition becomes mandatory. This document is now used as a manufacturer's marketing method as well as being a reliable halal food. In this study, first of all, the document analysis method was used. Afterwards, a qualitative research was carried out by making content analysis. In the study, it is aimed to reveal the effect of social media applications on halal food consumption.