Adli arama ve önleme araması arasındaki farklılıkların hukuksal boyutları
Legal dimensions of the differences between forensicsearch and preventive search
  1. Tez No: 873807
  2. Yazar: EMRULLAH ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARAS TÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Koruma tedbiri olarak yapılan aramalar, genellikle kişilerin güvenliğini sağlama, tehlikeli durumları önceden engelleme veya önleme amacı taşır. Bu tür aramalar genellikle hukuki bir sürecin bir parçası olarak uygulanır ve mahkeme kararı veya yasa tarafından belirlenen belirli koşullar altında gerçekleştirilir. Hukukumuzda arama iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki adli aramadır. Adli aramalar, bir suçun soruşturulması veya suçla ilgili delillerin toplanması amacıyla yürütülen resmi araştırmalardır. Bu tür aramalar genellikle mahkeme kararıyla gerçekleştirilir ve hukuki süreçlere uygun olarak yürütülür. Adli aramanın bazı sebepleri vardır. Bu sebepler; suç delillerini toplama, şüpheli kişilerin incelenmesi, suçlu yakalama ve gözaltına alma, mağdurun güvenliğini sağlama, gizli delillerin tespit edilmesi ve hukuki süreçler için hakimin karar verme süreçlerini destekleme olarak sıralanabilir. Önleme araması ise daha çok acil durumlar veya potansiyel tehlikelerin önceden belirlenmesi ve engellenmesi amacıyla yapılır. Bu tür aramalar, genellikle hızlı ve etkili bir müdahale sağlamak için güvenlik amacıyla yürütülür. Adli aramada olduğu gibi önleme aramasının icrası içinde bazı sebepleri vardır. Bu sebepler; güvenlik kontrolü, özel güvenlik durumları, suç işlemesini önlemek ve kamu düzenini sağlamak olarak ifade edilebilir. Hukuk sistemimizde her iki arama türü için bazı farklılıklar vardır. Bu çalışmada da adli arama ve önleme araması arasında bulunan farklılıkların ortaya çıkartılması ve Yargıtay'ın içtihatlar doğrultusunda farklılıkları nasıl değerlendirdiği ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Searches conducted as a protective measure generally aim to ensure individuals' safety, prevent or preempt dangerous situations. Such searches are typically part of a legal process and are carried out under specific conditions determined by court orders or laws. In our legal system, searches can occur in two ways. The first is a judicial search. Judicial searches are official investigations conducted for the purpose of investigating a crime or collecting evidence related to a crime. These searches are usually carried out with a court order and in accordance with legal procedures. Some reasons for judicial searches include collecting evidence of a crime, examining suspected individuals, apprehending and detaining criminals, ensuring the safety of victims, identifying hidden evidence, and supporting the decision-making process for legal proceedings. On the other hand, preventive searches are conducted more for the purpose of identifying and preventing potential dangers or emergencies. These searches are usually executed with a focus on providing rapid and effective intervention for security purposes. Like judicial searches, preventive searches also have specific reasons for their execution, such as security checks, special security situations, preventing the commission of a crime, and maintaining public order. There are some differences in our legal system regarding these two types of searches. This study aims to reveal and evaluate the differences between judicial searches and preventive searches and how the Court of Cassation interprets these differences based on legal precedents.