Ergen bireylerin erken dönem uyumsuz şemaları ile akademikbaşarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescents'dolescents' early maladapti̇ve schemas ande thei̇r academicachievements
- Tez No: 873806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ALGEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmada ergen bireylerin erken dönem uyumsuz şemaları ile akademik başarıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Erken dönem uyumsuz şemalar ile akademik başarı arasında ne düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, ergen bireylerin erken dönem uyumsuz şema alanlarından hangisi ya da hangilerinin akademik başarıyı yordadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi 14-16 yaş aralığındaki 430 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışma içerinde; Kişisel Bilgi Formu, 10-16 Yaş Çocuk ve Ergenler İçin Erken Dönem Uyumsuz Şema Ölçekler Takımı (ÇEŞÖT) formları kullanılmıştır. Çalışmada katılımcılardan çevrimiçi ortamda ve gönüllülük esasına göre veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS-25 istatistik programı kullanılmıştır. Katılımcıların erken dönem uyumsuz şemaları ile akademik başarı düzeyleri demografik değişkenlere göre incelenirken bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü ANOVA analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni: cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, lise türü, not ortalaması, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, doğum sırası, anne-babanın hayatta olup olmaması, anne baba ekonomik durumu değişkenleridir. Bağımlı değişkeni ise akademik başarı ve erken dönem uyumsuz şemalardır. Yordayıcı değişken erken dönem uyumsuz şemalardır; yordanan değişken ise akademik başarıdır. İki değişken olduğu için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Tek yönlü ANOVA analizinde meydana gelen anlamlı farklar ise post-hoc testlerinden Tukey testi ile incelenmiştir. Ayrıca, erken dönem uyumsuz şemaları ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between the early maladaptive schemas of adolescent individuals and their academic success was examined. It was investigated to what extent there is a significant relationship between early maladaptive schemas and academic success, and which of the early maladaptive schema areas of adolescent individuals predict academic success. The sample of the research consists of 430 participants between the ages of 14-16. Within this study; Personal Information Form and Early Maladaptive Schema Scales Set for 10-16 Years Old Children and Adolescents (ESDS) forms were used. In the study, data was collected from the participants online and on a voluntary basis. SPSS-25 statistical program was used to analyze the data. Independent groups t test and one-way ANOVA analyzes were used when examining the participants' early maladaptive schemas and academic achievement levels according to demographic variables. The independent variables of the research are: gender, age, education level, high school type, grade point average, grade level, number of siblings, birth order, whether the parents are alive or not, and the economic status of the parents. The dependent variable is academic achievement and early maladaptive schemas. The predictor variable was early maladaptive schemas; The predicted variable is academic success. Since there are two variables, the relational screening model was used. Significant differences occurring in the one-way ANOVA analysis were examined with the Tukey test, one of the post-hoc tests. Additionally, the relationship between early maladaptive schemas and academic achievement levels was examined using Pearson correlation analysis and multiple regression analysis.