Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu
Crime of violating privacy
- Tez No: 873808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Özel hayatın gizliliği hakkı bir temel hak olması hasebiyle üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Teknolojinin de gelişimi ile birlikte toplumsal yaşamda meydana gelen farklılıklar sonrası özel hayat kavramı da bundan kendine düşeni alıp kapsamı noktasında birtakım tartışmaların odağında kendine yer bulmuştur. Elbette bu tartışmaların çözümünde doktrinsel görüş ve yargı makamlarınca verilen kararlar belirleyici bir yer tutup yol gösterici olacaktır. Mevzu bahis bu çalışma ile özel hayat kavramının kapsam, niteliği belirlenerek 5237 sayılı Türk Ceza Kanunumuzun 134.maddesinde düzenlenen özel hayatın gizliliğini ihlal suçu inceleme konusu yapılacak ve açıklamalara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Since the right to privacy is a fundamental right, it is an issue that needs to be carefully considered. Following the differences in social life with the development of technology, the concept of private life has also taken its part and found itself at the center of some discussions regarding its scope. Of course, doctrinal opinions and decisions made by judicial authorities will have a decisive place and be a guide in resolving these debates. In this study, the scope and nature of the concept of private life will be determined and the crime of violating the privacy of private life, regulated in Article 134 of our Turkish Penal Code No. 5237, will be examined and explanations will be included.