Çocukluk dönemi aşılarına yönelik ebeveynlerin tutumları ve aşı tereddütü durumlarının belirlenmesi
Determination of parents' attitudes and vaccine hesitancy towards childhood vaccinations
  1. Tez No: 873810
  2. Yazar: SÜMEYYE ŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY BİLGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ebeveynlerin çocukluk dönemi aşılarına yönelik tutumlarının ve aşı tereddütü durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Araştırma 15 Ocak – 15 Mayıs 2023 tarihleri arasında Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir ilinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 0-5 yaş arası çocuğa sahip olan 384 ebeveyn ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Aşılarına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Aşı Tereddütü 5'li Likert Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0, istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık katsayıları, ki-kare, bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), grup varyanslarının homojen olmadığı durumlarda Welch ANOVA, Post Hoc analizler için Bonferroni testleri ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Ebeveynlerin %72.7'sinin çocuğa aşı yaptırmayı gerekli görmesine rağmen %78.9'u aşıların yan etkileri olabileceğini ve %57.3'ünün aşı tereddütünün olduğunu belirtmiştir. Ebeveynlerin Çocukluk Aşılarına Yönelik Tutum Ölçeğinin dönüştürülmüş toplam puan ortalaması 52.08±20.51ve Aşı Tereddütü Ölçeği toplam puan ortalaması 24.56±8.37'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine parents' attitudes towards childhood vaccines and vaccine hesitancy. Material and method: The research is descriptive and cross-sectional. The research was conducted between 15 January and 15 May 2023 with 384 parents of children aged 0-5 who were registered to Family Health Centers in a province of the Eastern Anatolia Region. Data were collected face to face using the Personal Information Form, Parental Attitude Scale Towards Childhood Vaccinations and Vaccine Hesitancy 5-point Likert Scale. Data analysis was done using SPSS 21.0 statistical package program. In the evaluation of the data, arithmetic mean, standard deviation, skewness and kurtosis coefficients, chi-square, t-test in independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Welch ANOVA in cases where group variances are not homogeneous, Bonferroni tests and correlation analysis were used for post hoc analyses. Results: Although 72.7% of parents consider it necessary to vaccinate their children78.9% stated that vaccines may have side effects and 57.3% stated that they had vaccine hesitancy. The transformed total score mean of the Attitudes Towards Childhood Vaccines Scale is 52.08±20.51 and the total score mean of the Vaccine Hesitancy Scale is 24.56±8.37.