Modernleşme kuramı perspektifinde kır ve kent toplumlarında 65 yaş ve üstü bireyler ile genç nesiller arasındaki ilişkilerin sosyolojik araştırması
Sociological research on the relationships between elderlyand young generations in ruraland urban societies in the perspective of modernization theory
- Tez No: 873809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
65 yaş ve üstü bireylerin nesiler arası ilişkileri geleneksel dönemden modern döneme geçtiğinde kır ve kent toplumlarında farklı değişimler meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı 65 yaş ve üstü bireylerin modernleşme kuramı çerçevesinde kır ve kent toplumlarında nesiller arası ilişkilerin incelenmesidir. Bu çalışmada 65 yaş ve üstü bireylerin kır ve kent toplumlarında yaşadığı sorunları ve nesiller arası ilişkilerini nitel araştırma yöntemi ile ele alınmaktadır. Çalışmada araştırma deseni olarak fenomenoloji kullanılmakta ve bireylerin duygu ve düşünceleri ortaya çıkarılmaktadır. Araştırmanın örneklemi Ankara ve Çankırı illerinde kır veya kentte yaşayan 65 yaş ve üstü toplam 30 katılımcı ile oluşturulmuştur. 65 yaş üstü bireylere 28 soruluk bir mülakat formu hazırlanarak bireylerin görüş ve düşünceleri alınmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda ana temalar oluşturularak veriler betimsel analiz edilmiştir. Kod açma yöntemi kullanılarak verilerin analizinde ortak örüntüler ile çıkarımlar sağlanmıştır. Elde edilen veriler ile 65 yaş ve üstü bireylerin kır ve kent toplumlarında modernleşmenin etkisi ile nesiller arasındaki ilişkileri vurgulanmaktadır. Çalışmanın bulguları arasında yaşlı bireylerin eskisi kadar saygı ve sevgi görmediği ve bu durumun kır ve kent alanlarında farklılık gösterdiği yer almaktadır. Bu bulgular 65 yaş üstü bireylerin şimdiye kadar yaşadıklarından elde ettiği bilgiler ve görüşler doğrultusunda ortaya konmaktadır. Araştırmanın sosyoloji literatürüne ve yaşlı bireylere yönelik yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
When the intergenerational relations of individuals aged 65 and over transition from the traditional period to the modern period, different changes occur in rural and urban societies. The aim of this study is to examine the intergene relations of individuals aged 65 and over in rural and urban societies within the framework of modernization theory. In this study, the problems experienced by individuals aged 65 and over in rural and urban societies and their intergenerational relationships are discussed with a qualitative research method. Phenomenology is used as the research design in the study and individuals' feelings and thoughts are revealed. The sample of the research was created with a total of 30 participants aged 65 and over living in rural or urban areas in Ankara and Çankırı provinces. An interview form with 28 questions was prepared for individuals over the age of 65 and their opinions and thoughts were received. The data were analyzed descriptively by creating main themes in line with the research findings. By using the decoding method, common patterns and inferences were obtained in the analysis of the data. The data obtained emphasizes the relationship between generations of individuals aged 65 and over with the impact of modernization in rural and urban societies. Among the findings of the study are that elderly individuals do not receive as much respect and love as before, and this situation differs in rural and urban areas. These findings are presented in line with the information and opinions of individuals over the age of 65 obtained from their experiences so far. It is thought that the research will contribute to the sociology literature and studies on elderly individuals.