Çocuklarına aşı yaptırmayan ebeveynlerin çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumu ile aşı tereddüdü ve aşı karşıtlığı arasındaki ilişki
The relationship between the attitudes of parents who do not vaccinate their children towards childhood vaccinations and vaccine hesitancy and vaccine resistance
- Tez No: 964638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖK UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma çocuklarına aşı yaptırmayan ebeveynlerin çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumu ile aşı tereddüdü ve aşı karşıtlığı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde, Trabzon İli Of Devlet Hastanesi Çocuk Polikliniğine başvuran ve çocuğuna aşı yaptırmayan ebeveynler üzerinde 01 Temmuz 2024-01 Mayıs 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini çocuk polikliniğine başvuran ve çocuğuna aşı yaptırmayan ebeveynler, örneklemini araştırma kriterlerine uyan 214 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Ebeveyn Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Aşılarına Yönelik Ebeveyn Tutumları Ölçeği”,“Aşı Tereddüdü Ölçeği”ve“Aşı Karşıtlığı Ölçeği”ile toplanmıştır“. Araştırmanın verileri tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Dunn testi, Spearman's rho korelasyon testi ve Robust Regresyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada ”ebeveyn tutum ölçeği“ puan ortalaması 17.59±1.51, ”aşı tereddüdü ölçeği“ puan ortalaması 17.34±3.2 ve ”aşı karşıtlığı ölçeği" puan ortalaması 78.92 ± 4.10 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between the attitudes of parents who do not vaccinate their children toward childhood vaccinations and vaccine hesitancy and vaccine opposition. Material and Method: The study was a descriptive correlational study conducted between July 1, 2024, and May 1, 2025, on parents who did not have their children vaccinated and who applied to the Children's Polyclinic of Of State Hospital in Trabzon Province. The study population consisted of parents who did not have their children vaccinated at the pediatric outpatient clinic, and the sample included 214 parents who met the study criteria. The data for the study were collected using the“Parent Information Form,”the“Parental Attitudes Toward Childhood Vaccinations Scale,”the“Vaccine Hesitancy Scale,”and the“Vaccine Opposition Scale”. The data were analyzed using descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, the Kruskal-Wallis H test, the Dunn test, Spearman's rho correlation test, and robust regression analysis. Results: In the study, the mean score on the parental attitude scale was 17.59 ± 1.51, the mean score on the vaccine hesitancy scale was 17.34 ± 3.2, and the mean score on the vaccine opposition scale was 78.92 ± 4.10.