Edip Cansever'in Ben Ruhi Bey Nasılım Şiirinin varoluşçuluk felsefesi ile yorumlanarak oyunlaştırılması
The dramatization of Edip Cansever's Poem ''I am Mr. Ruhi How Am I'' by interpreting it with the philosophy of existentialism
  1. Tez No: 873818
  2. Yazar: BERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Varlığı yüzyıllar öncesine dayanan, hem sanatın hem tarihin; hem de sanat tarihinin önemli bir parçası olan tiyatro çağlar boyunca insanla birlikte gelişmiş, çağdaşlaşmış ve serüvenini insanlıkla sürdürmeye devam etmiştir. Tiyatro kadar kadim bir pozitif bilim olan felsefe de hakikat arayışını aynı çabayla sürdürmüş; iki dal insanın medeniyet ve anlam çabasının mirası olarak bizlere taşınmıştır. Tiyatronun temelinin eylem, eylemin temelinin de düşünmek olduğu ele alındığında tiyatro ve felsefenin birbirini besleyen damarlar olduğu düşüncesi oldukça tutarlı olmaktadır. Dramatik yapısı ve felsefi temeli olan bir yazın ürününün performansa çevrilmesi hem seyir ve düşünme eylemlerinin bir arada sunulmasını hem de tiyatronun varoluş amacını gerçekleştirmeye yönelik farklı bir çıkış noktası arayan oyun kişilerinin de daha derinlikli düşünmesini sağlamaktadır. Edebi eserlerin hedefine ulaşması o eseri kaleme alan düşün insanının beyan ettiği fikrin okurunda karşılık bulmasıyla ilintilidir. Bir yazarın fikrini doğrudan söylemek ya da yazmak yerine dramatik bir yapıyla anlatmasının tek amacı bir kurmaca yahut bir illüzyon aracılığıyla fikrinin ne kadar nitelikli bir zihinden geçtiğini göstererek üzerine düşünülmesi ve değer görmesinin önünü açmaktır. Bu noktayı performans ve felsefedeki düşünmeyi düşünmek kavramıyla birleştirince ortaya daha nitelikli ve daha derin etki bırakan sanat eserlerinin çıkması son derece olağandır. Bu çalışmada Türk Edebiyatının önde gelen şairlerinden Edip Cansever'in Ben Ruhi Bey Nasılım şiiri yazarın düşünce biçimini oluşturan varoluşçuluk felsefesi aracılığıyla incelenecektir. Eserin en yalın halinden sahnelenmesine kadar uzanan süreç ele alınacak; oyuncunun sahne çalışmalarındaki yaklaşım ve yöntemleri örneklerle incelenerek performans olarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Theatre, with its roots dating back centuries and being a significant part of art, history, and art history, has evolved alongside humanity through ages, modernized, and continued its adventure with humanity. Philosophy, a positive science as ancient as theatre, has pursued the quest for truth with the same effort; these two branches have been passed down to us as legacies of human civilization and the pursuit of meaning. Considering that the basis of theatre is action and the basis of action is thinking, the idea that theatre and philosophy are veins that nourish each other is quite consistent. The conversion of a literary work with a dramatic structure and philosophical foundation into a performance not only presents the actions of watching and thinking together but also encourages the actors, who seek a different starting point to realize the purpose of theatre's existence, to think more deeply. In line with the aim of literary works, it is related to the idea expressed by the writer of that work finding a response in the reader. The sole purpose of a writer narrating their idea through a dramatic structure instead of stating it directly is to open the way for it to be contemplated and valued by demonstrating how much the idea has passed through a qualified mind, either through fiction or illusion. When this aspect is combined with the concept of meta-cognition in philosophy and performance, it is extremely normal for works of art to emerge that are more sophisticated and have a deeper impact. In this study, the poem“Ben Ruhi Bey Nasılım”by Edip Cansever, one of the prominent poets of Turkish Literature, will be examined through the existentialist philosophy that shapes the author's thought. The process, extending from the simplest form of the work to its staging, will be discussed. The approach and methods of the actor in stage work will be examined with examples and presented as a performance.