Ergenlik döneminde sosyal medya bağımlılığı, benlik algısı, empati gelişimi ve akran ilişkileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between social media addiction, self-perception, empathy development and peer relationships in adolescence
  1. Tez No: 873817
  2. Yazar: ELİF ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ergenlik döneminde birey, bir kimlik kargaşası içindedir. Bu dönemde bireyde davranışlarda değişiklikler, cinsiyet rollerinin belirlenmesi, bedensel ve psikolojik olarak bir hazırlık söz konusudur. Bu süreçte bireyde hızlı bir gelişim meydana gelir, bu değişim insan yaşamı için oldukça önemlidir. Bireyin bu değişime ayak uydurması gerekir. Ergen, birey olarak arkadaş edinmeye ve tek başına hareket edebilmeye başlar. Günümüzde sosyal medya da ergenlik dönemindeki bireylerin sosyalleşmesi için bir araç olarak önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasında sosyal medya kullanımının ergen bireyin benlik algısı, empati gelişimi ve akran ilişkileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Literatürde ergenlik dönemi sosyal medya bağımlılığının farklı değişkenlerle incelenmesi mevcuttur. Ancak literatür incelendiğinde sosyal medya bağımlılığının benlik algısı, empati gelişimi ve akran ilişkileri değişkenlerini birlikte ele alan bir çalışma olmadığı görülmüştür. Bu çalışma literatürdeki bu boşluğu doldurarak yeni araştırmalara ışık tutacaktır. Aynı zamanda güncel olarak çalışılacak olan örneklem grubu üzerinden etkileri yeniden inceleme imkanı sunacaktır. Bu tez çalışması için İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde MEB'e bağlı devlet okullarında eğitim gören öğrenciler 1 Temmuz – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında, seçilen ölçek ve formlar psikolog tarafından yüz yüze yöntemiyle, rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiş öğrencilere uygulanmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Çocuklar için Benlik Algısı Profili, Çocuklar için Empati Ölçeği ve Akran İlişkileri Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiş, analiz yöntemleri olarak korelasyon analizi, t testi, ANOVA testi, regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Anket sorularının geçerlik ve güvenilirlik analizi için ise Cronbach Alpha testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
During adolescence, the individual is in an identity confusion. In this period, there are changes in behavior, determination of gender roles, and physical and psychological preparation in the individual. In this process, a rapid development occurs in the individual, this change is very important for human life. The individual needs to keep up with this change. The adolescent begins to make friends as an individual and to be able to act alone. Today, social media has gained importance as a tool for the socialization of adolescents. In this thesis, the relationship between the use of social media and the adolescent's self-perception, empathy development and peer relations was examined.In the literature, there is an examination of adolescent social media addiction with different variables. However, when the literature was examined, it was seen that there was no study that considered the variables of self- perception, empathy development and peer relations of social media addiction together. In the literature, there is an examination of adolescent social media addiction with different variables. However, when the literature was examined, it was seen that there was no study that considered the variables of self-perception, empathy development and peer relations of social media addiction together. This study will fill this gap in the literature and shed light on new research. At the same time, it will provide the opportunity to re-examine the effects on the sample group to be studied currently. For this thesis, the selected scales and forms were applied to the students selected by the psychologist by face-to-face method and random sampling method between July 1 and December 31, 2022, students studying in public schools affiliated to the Ministry of National Education in Bahçelievler district of Istanbul. The data were collected by applying the personal information form, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Self-Perception Profile for Children, Empathy Scale for Children and Peer Relations Scale. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 package program, and statistical methods such as correlation analysis, t- test, ANOVA test, regression analysis were used as analysis methods. Cronbach Alpha test was used for the validity and reliability analysis of the survey questions.