İkinci yeni şiir akımında karşıtlıklar
The poetry of ?ikinci yeni? thought of binary contrariety
  1. Tez No: 253678
  2. Yazar: GÜLTEKİN LÜLECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
İkinci Yeni akımı modern Türk edebiyatının çıkış noktası olarak önemli bir yere sahiptir. Geleneksel şiir anlayışının sarsıldığı hatta yıkıldığı bu döneme ait şiirler ilk anda anlaşılamamış ve bu nedenle de yadsınmıştır. Şiir dilinde alışılmamış bağdaştırmaların ve kullanımların yer alması, şiirlerin anlam yapısına da etki etmiş ve okurlar ve eleştirmenlerce anlamsız olarak görülmesine neden olmuştur.İkinci Yeni akımı çerçevesinde yayımlanan şiirlerin anlamsız olup olmadığı, eğer anlam var ise bunun hangi kavram alanına dâhil olan karşıtlıklardan kurulduğu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda 1954 ? 1964 yılları arasında İkinci Yeni akının önde gelen şairleri olarak gösterilen İlhan Berk, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya ve Ece Ayhan'ın şiirleri incelenmiştir. A. Julien Greimas'ın ikili karşıtlık düşüncesinden yola çıkılarak ölüm/yaşam, doğa/kültür, ben/öteki karşıtlıkları kapsamında irdelenen şiirlerin derin yapıda anlamları bulunduğu saptanmıştır. Bu yönüyle bakıldığında İkinci Yeni akımına dâhil olan şiirlerin anlamsız olmadığı, imge ve metafor gibi söz sanatlarıyla gizlenen anlamın belirli karşıtlıklarla dayandığı da söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Echolé of ? İkinci Yeni? has great importance as commencing point of contemporary Turkish literature.The poems belong to this period within the understanding of tridational poetry that was shaken and even broken down, couldn?t have been understood at the first glance,so they re denied. Comprising unusual context and usages affected the meaning form of poetry and were perceived as meaningless by readers and criticsThe possibility of meaningless or meaningfulness of the poems that were pressed in the context of echolé of ?İkinci Yeni? and the question that if they re meaningful,they belong to which field of concept including binary contrariety, are the base of this study.Therefore,between the years of 1954 and 1964, prominent poets of echolé of ?İkinci Yeni?, who re İlhan Berk, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya and Ece Ayhan, and their poems re examined. By using A.Julien Greimas? thought of binary contrariety, in the light of the concepts of death/life, nature/culture, me/the other contrarierties, the poems re investigated and understood that all poems which re examined have deep meaning. According to this, it can be said that the poems belong to echolé of ?İkinci Yeni? re not meaningless, contraversely, the meaning,which is hidden by the art of literature such as symbol and metaphor , depend on well-known contrarieties.