Sınıf öğretmenlerinin üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilere yönelik algı ve tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between classroom teachers' perceptions and attitudes towards gifted and talented students
  1. Tez No: 873849
  2. Yazar: YASEMİN SEYİTHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin üstün zekalı/yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutumlarını ve öğretmenlerin üstün yetenekli öğrencilere ilişkin algılarını belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili içerisindeki 302 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Üstün Yetenekli Öğrencilere Yönelik Algılar Ölçeği”ve“Üstün Yetenekli Öğrenciler ve Üstün Yetenekli Eğitimine İlişkin Öğretmen Tutumları Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen bulgular, Sınıf öğretmenlerinin üstün yetenekliler eğitimine yönelik tutum ve üstün yetenekli öğrencilere ilişkin algı düzeylerini pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar ayrıca cinsiyetin üstün zekalı ve yetenekli bireylere eğitimlerine yönelik algıyı etkileyen bir değişken olmadığını göstermektedir. Çalışma da ortaya çıkan sonuçlar araştırma bulguları ile tartışılmıştır ve ileride yapılabilecek benzer nitelikteki araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine classroom teachers attitudes toward the education of gifted/talented students and teachers perceptions of gifted students. The relational survey methods, one of the quantitative research designs, was used in the research. The sample of the research consisted of the 302 classroom teachers in Istanbul. The data were analyzed using the SPSS( Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods number, percentage, min-max, values, mean and standard deviation) were used when evaluating the data. 'Reliability Analysis' was conducted to test the reliability of the scales. The data of the research were collected with the 'PeRrceptions Scale towards Gifted Students' and 'Teacher Attitudes Scale towards Gifted Studdents and Gifted Education'. The findings revealed that there is a positive and significant relationship between classroom teachers 'attitudes towards gifted education and their perception levels of gifted students. The results also show that gender is not variable effecting gifted and talented individuals' perceptions of their education. The results of study are discussed together with the research findings and suggestions for the similar studies future are purposed.