Sağlıklı bireylerde ayak bileğine yapılan farklı uygulamaların denge, propriyosepsiyon ve alt ekstremite performansına akut etkisinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of different applications applied to the ankle on balance, proprioception and lower extremity performance in healthy individuals
- Tez No: 873853
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde ayak bileğine yapılan kinezyo bant, rijit bant, dinamik bant ve neopren ayak bileği ortezi uygulamalarının denge, propriyosepsiyon ve alt ekstremite performansına akut etkisinin incelenmesidir. 40 sağlıklı üniversite öğrencisi uygulama ve kontrol grupları olmak üzere beş gruba ayrıldı. Denge; SportKAT 650-TS Kinestetik Eğitim Cihazı, yıldız ve stork denge testi ile değerlendirildi. Propriyosepsiyon, universal gonyometre ile değerlendirildi. Alt ekstremite performansı; topuk yükseltme, triple hop ve dikey sıçrama testi ile değerlendirildi. Bireyler uygulama öncesi ve sonrasında olmak üzere iki kez değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effects of kinesio tape, rigid tape, dynamic tape and neoprene ankle orthosis applications on balance, proprioception and lower extremity performance in healthy individuals. 40 healthy university students were divided into five groups: application and control groups. Balance; SportKAT 650-TS Kinesthetic Training Device was evaluated with the star and stork balance test. Proprioception was evaluated with a universal goniometer. Lower extremity performance; It was evaluated by heel raise, triple hop and vertical jump test. Individuals were evaluated twice, before and after the application.