Fascia cruris'in biyomekanik analizi ve ön kompartmanda meydana gelen stres reaksiyonlarındaki rolünün araştırılması
Biomechanical analysis of the crural fascia and investigation of its role in the stress reactions occurring in the anterior compartment
- Tez No: 873852
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KURTOĞLU OLGUNUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı bacağın ön kompartmanındaki fascia cruris'in anatomik ve biyomekanik özelliklerinin, egzersize yeni başlayan kişilerde ortaya çıkan ağrının nedeni olarak gösterilen anterior tibial stres yaralanması olgusu seviyelerine işaret edip etmediğinin ortaya konulmasıdır. %10 formalin ile fikse 18 kadavra bacağında (11'i erkek, 7'si kadın'a ait, 8'i bilateral, 2'si sağ) caput fibulae hizası ile intermalleolar hat arasındaki fascia cruris, lateralde septum intermusculare cruris anterius'a tutunma hattından serbestleştirilip mediale devrildi. Proksimalden distale Q1, Q2, Q3, Q4 şeklinde 4 eşit parça oluşturuldu. Bölgelerden 0.5 cm eninde ve 2.5 cm boyunda yatay-dikey örnekler alındı. Ek olarak fascia cruris ile tibia'nın periostunun kesişim noktasından dikey örnekler alındı. Germe-Test Cihazı ile kuvvet-deformasyon ve gerilme-gerinme eğrisinden biyomekanik verilere ulaşıldı. Normal dağılımlı olmayan veriler; Friedman testi, Mann Whitney U, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Spearman's rho korelasyon katsayısı ile analiz edildi. Image-J programı kullanılanarak kas lifi tutunma sahasının alan yüzdesi ve lif açılanması hesaplandı. Fascia cruris'in dikey örneklerinin young modülü değerleri tüm seviyelerde yatay örneklere göre anlamlı düzeyde fazlaydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether the anatomical and biomechanical characteristics of the crural fascia in the anterior compartment of the leg indicate the levels of anterior tibial stress injury, which has been shown to be the cause of pain in exercise beginners. In 18 cadaveric legs (11 male, 7 female, 8 bilateral, 2 right) fixed with 10% formalin, the crural fascia between the head of fibula and the intermalleolar line was released from the line of attachment to the anterior intermuscular septum of leg laterally and deviated medially. From proximal to distal, 4 equal parts were seperated as Q1, Q2, Q3, Q4. Horizontal-vertical samples of 0.5 cm width and 2.5 cm length were taken from the parts. In addition, vertical samples were taken from the intersection of the crural fascia and the periosteum of the tibia. Biomechanical data were obtained from force-deformation and stress-strain curves with the Stress-Test Device. Non-normally distributed data were analyzed by Friedman's test, Mann Whitney U, Wilcoxon signed-rank test, Spearman's rho correlation coefficient. Image-J software was used to calculate the area percentage of muscle fiber attachment area and fiber angulation. Young's modulus values of vertical samples of crural fascia were significantly higher than horizontal ones at all levels.