Hemşirelik öğrencilerinin robot hemşireler ve yapay zekâ uygulamalarina yönelik görüşlerinin incelenmesi
Researching of the views of nursing students about robot nurses and artificial intelligence implementations
- Tez No: 873858
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, hemşirelik bölümünde eğitim gören öğrencilerin inovasyon, robot hemşireler ve yapay zeka uygulamalarıyla ilgili görüşlerini ele almak için gerçekleştirilen tanımlayıcı bir araştırmadır. Çalışma, 2021-2022 Eğitim Öğretim döneminde Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde eğitim alan toplamda 341 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir ve veriler Ocak 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama formunda demografik özelliklerini belirlemek amacıyla geliştirilen“Öğrenci Tanıtım Formu”,“Öğrencilerin İnovatif Fikirlerine, Yapay Zeka ve Robot Hemşirelere İlişkin Sorular”ve Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYÖ) yer almıştır. Araştırmanın verilerini değerlendirmede IBM SPSS Statistics 25.0 Programı kullanılmıştır. Araştırmamıza katılan öğrencilerin cinsiyet dağılımları incelendiğinde, %81,8'inin kadın, %18,2'sinin erkek olduğu ve öğrencilerin sınıf dağılımları incelendiğinde, %62,8'inin 1.sınıf, %15,3'ünün 2.sınıf, %10,5'inin 3.sınıf, %11,4'ünün 4.sınıf olduğu görülmektedir. Öğrencilerin %82,7'sinin inovasyon kelimesini daha önce duyduğu, %67,7'sinin inovasyonu ne olduğunu bildiği; %30,2'sinin inovasyon hakkında daha önce eğitim aldığı, %3,8'inin hemşirelik alanındaki inovatif gelişmeleri bildiği, %61,9'unun yapay zeka ve robot hemşire kavramlarını daha önce duyduğu, %6,2'sinin daha önce yapay zeka ile ilgili ders aldığı, %33,7'sinin yapay zekaya sahip robotların hemşirelerin yerini alacağını düşündüğü, %83,3'ünün yapay zekaya sahip robotların hemşirelik mesleğine yarar sağlayacağını düşündüğü, %91,8'inin yapay zeka ve robot hemşire uygulamaları hemşirelerin iş yükünü azalttığını düşündüğü görülmüştür. Çalışmada öğrencilerin BYÖ ortalama puanları 54, 05 ± 13,66'dır ve orta seviyede öğrencilerin“gelenekçi”özelliklerle uyuma sahip olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda; öğrencilerin büyük oranla bireysel yenilikçilik düzeylerinin kuşkucu olarak tanımlandığı; bu tanımın öğrencilerin yapay zeka uygulamaları hakkında bilgi düzeyleri gibi çeşitli faktörden etkilendiği görülmüş ve öğrencilerin konu hakkındaki bilgi düzeylerini arttırmak, farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmüştür. Anahtar Sözcükler; Yapay Zeka, Hemşirelik, İnovasyon, Sağlık ve Yapay Zeka
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research conducted to address the opinions of students studying in the nursing department about innovation, robotic nurses and artificial intelligence applications. The study was carried out with a total of 1328 students studying at Ege University Faculty of Nursing in the 2021-2023 academic year. 341 students participated in the sampling and the data were collected between January 2022 and May 2022. While collecting the research data, a 15-minute questionnaire was applied to the students participating in the study. When the gender distribution of the students participating in our research is examined, it is seen that 81.8% are female, 18.2% are male, and when the class distribution of the students is examined, 62.8% are 1st grade, 15.3% are 2nd grade, It is seen that 10.5% of them are 3rd class and 11.4% of them are 4th class. 82.7% of the students have heard the word innovation before, 67.7% of them know what innovation is; 30.2% of them had been trained about innovation before, 3.8% of them knew innovative developments in the field of nursing, 61.9% of them had heard the concepts of artificial intelligence and robot nurses before, 6.2% of them had artificial intelligence before. They took courses on intelligence, 33.7% thought that robots with artificial intelligence would replace nurses, 83.3% thought that robots with artificial intelligence would benefit the nursing profession, 91.8% thought that artificial intelligence and robot nurse practices were used by nurses. It was seen that he thought it reduced his workload. In the study, the students' AQ mean scores were 54.05 ± 13.66, and it was seen that the students at the intermediate level were compatible with the“traditionalist”characteristics. As a result of the research; the students' individual innovativeness levels are mostly described as skeptical; it was seen that this definition was affected by various factors such as the knowledge level of students about artificial intelligence applications and it was thought that studies should be carried out in order to increase the knowledge level of the students about the subject and to raise awareness. Keywords; Artificial Intelligence, Nursing, Innovation, Health and Artificial Intelligence