The pleiotropic effects of statins in atherogenesis
Statinlerin aterogenezdeki pleiotropik etkileri
  1. Tez No: 873857
  2. Yazar: CANSU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ E.S.STROES, DR. ÖĞR. ÜYESİ H.L. MOOİJ, PROF. DR. G. PASTERKAMP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uthrecht University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Statinlerin kardiyovasküler hastalıklarda faydalı olduğu gösterilmiştir. Bu uzun zamandır statinlerin kolesterol düşürücü etkilerine bağlanmıştır. Ancak, diğerleri pleiotropinin veya kolesterol düşürücü olmayan etkilerin bulunan klinik faydadan sorumlu olduğunu iddia etmektedir. Tezin amacı, statin pleiotropisinin var olup olmadığını ve varsa, iyileştirilmiş klinik sonuca ne ölçüde katkıda bulunduğunu tartışmaktır. Birkaç in vitro/vivo hayvan ve klinik çalışma, statin pleiotropisinin varlığını göstermektedir. Bu sonuç, statinler kısa vadede verildiğinde kolesterol düşürülmeden önce statinlerin faydalı etkilere sahip olduğu bulgularına dayanmaktadır. Ancak, statinlerin kısa vadede kullanımıyla ilgili bir sorun, klinik sonuçta herhangi bir iyileşme olmamasıdır. Bu tezde, statin pleiotropisinin iyileştirilmiş klinik sonuçtaki rolünü araştırmak için seçenekleri tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Statins have been shown to have a benefit in cardiovascular diseases. This has long been attributed to the cholesterol-lowering effects of statins. However, others claim that pleiotropy or the non-cholesterol lowering effects is responsible for the found clinical benefit. The aim of the thesis is to discuss the topic whether statin pleiotropy exists, and if so, to what extent it is contributing to the improved clinical outcome. Several in vitro/vivo animal and clinical studies indicate the presence of statin pleiotropy. This conclusion was based on the findings that statins have beneficial effects before cholesterol is lowered when statins were given for short term. However, one problem with the use of statins for short term is that there is no improvement in clinical outcome. In this thesis, we discuss the options to investigate the role of statin pleiotropy in improved clinical outcome.