Mobilya imalat sektöründe çalışanların ilk yardım bilgilerinin değerlendirilmesi: İnegöl örneği
Assessing first aid knowledge among employees in the furniture manufacturing sector: A case study of İnegöl
  1. Tez No: 873887
  2. Yazar: İBRAHİM SEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın temel amacını mobilya imalat sektöründe çalışanların ilk yardım bilgilerinin İnegöl örneğinde değerlendirilmesi oluşturmuştur. Ayrıca bu temel amacın yanında, çalışanların ilk yardım gerektiren bir olayla karşılaşma durumları, karşılaştıkları olayların türleri, bilgi düzeylerinin demografik ve mesleki özelliklere göre incelenmesi ve çalışanlara verilen ilk yardım eğitiminin ilk yardım bilgi düzeyini arttırmadaki etkisinin de incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilen araştırmada ayrıca ön-test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İnegöl Mobilya Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan toplam 30 mobilya imalat sektörü çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgiler Formu ve İlk Yardım Bilgisi Testi ile toplanmış ve SPSS 25 programı kullanılarak, nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların %60'ının bir ilk yardım eğitimi almış olduğu tespit edilmiştir. İlk yardım gerektirecek bir olayla karşılaşmış olma oranı ise %30 olarak bulunmuştur. İlk yardım eğitiminin gerekli olduğunu düşünenlerin oranı %97'dir. Katılımcıların ilk yardım bilgi düzeyleri ise orta düzeyde bulunmuştur. Eğitim düzeyi daha yüksek, beyaz yakalı, daha önce ilk yardım eğitimi almış ve tüm çalışanların eğitim alması gerektiğini savunan çalışanların ilk yardım bilgi düzeyleri diğer çalışanlardan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca verilen ilk yardım eğitimi, çalışanların ilk yardım bilgi düzeyini anlamlı olarak arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to evaluate the first aid knowledge of employees in the furniture manufacturing sector, specifically focusing on the İnegöl region. Additionally, the study aims to investigate various aspects including the incidents employees have encountered that required first aid, the types of incidents they faced, an examination of their knowledge levels based on demographic and professional characteristics, and the impact of first aid training on enhancing their knowledge levels. The research followed a correlational survey model and employed a pre-test-post-test control group quasi-experimental design. The sample consisted of a total of 30 employees working in the İnegöl Furniture Organized Industrial Zone. Data were collected through a Demographic Information Form and a First Aid Knowledge Test, and analyzed using quantitative analysis methods with the SPSS 25 software. The research findings revealed that 60% of the participants had received prior first aid training. The rate of encountering incidents requiring first aid was determined to be 30%. Furthermore, 97% of the participants recognized the importance of first aid training. The participants' overall level of first aid knowledge was found to be moderate. Employees with higher education levels, white-collar workers, those who had previously received first aid training, and those who advocated for comprehensive training for all employees exhibited significantly higher levels of first aid knowledge compared to their counterparts. Additionally, the provision of first aid training had a significant positive impact on improving the participants' level of first aid knowledge.