Roman öğrencilerin okula devamsızlık, okul terki ve okuldaki başarısızlıklarına ilişkin öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri
Students, teachers and parents' opinions about gyspies students' attention to school, school leaving and failure in school
- Tez No: 873890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Roman çocukların okula devam ederken sisteme girmelerini engelleyen faktörleri ortaya çıkarmak; öğrenci, öğretmen ve velilerin okul terki ve başarısızlığa ilişkin görüşleri dikkate alınarak öneriler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda veri toplanan grup, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Sakarya ili Sapanca ilçesinde Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgede bulunan ilk ve ortaokullardır. Çalışma nitel durum araştırması olarak hazırlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden fenomenolojik model tercih edilmiştir ve elde edilen verileri derlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınan“yarı yapılandırılmış görüşme formları”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan verilerin çözümlenmesinde içerik analizinden faydalanılmıştır. Bu bağlamda araştırmaya 25 Roman öğrenci, 20 Roman ebeveyn ve öğrencilerinin eğitiminden sorumlu 15 öğretmen katılmıştır. Araştırma veri tabanını oluşturan belge ve görüşmelerin çözümlenmesinde nitel veri analiz teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın araştırması ışığında toplanan bilgilere göre Roman öğrencilerin öğrenme güçlüğü yaşadıkları, okulda asi davranışlar sergiledikleri, ekonomik nedenlerden dolayı eğitim güçlükleri yaşadıkları ve ekonomik nedenlerden dolayı büyük oranda devamsızlık yaptıkları, yetersiz ebeveyn desteği, sosyal damgalanma ve dışlanma, kültürel uyum konularında büyük problemler yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gypsies, who passed their cultural characteristics from generation to generation and have similar personality traits, migrated all over the world and continued to preserve their cultural characteristics without integrating into the society in the places they settled. This situation has created a discriminatory approach and prejudices in other societies. They have a difficult history, especially in the western regions, from forced assimilation to repression and even the death penalty. Gypsies living separated from society in our country preserve the cultural heritages and rituals of their culture and do not conform to society's standards. All these factors resulted in Gyspies' children not being accepted into the schooling system. The goal of the study is to investigate the factors that prevent Gyspy students from entering the system when attending school and to propose solutions, allow for wave of behaving to students, teachers and parents about school dropout and failure. The study was comportment of primary and secondary schools which located in Sapanca, Sakarya and in the school year 2022/2023. The academical studying was designed as a qualitative case study. This academical studying used a phenomenological design and this is one of the assessable inquiry methods. The study used a“semi-structured interview form”prepared by the investigator and expert opinion as an act of collecting data. Content analysis was used to analyze the information obtained in the study. In this regard, 25 Roman students, 20 Roman parents and 15 teachers, who are responsible for the education of these students, participated in the study. Qualitative data examines techniques were used to examine the interviews and the documents that make up the research. According to the outcomes, obtained in the final section in the academical studying; It is established that gypsy students have learning difficulties, behave irregularly at school, find it difficult to think about education for economic reasons, have a large deficit for economic reasons, do not receive enough family support, problems e.g. social stigma and marginalization and cultural adaptation.