1978-2022 yılları arasında görsel sanatlar eğitimi alanında yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies conducted in the area of visual arts education between 1978-2022
- Tez No: 873897
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYAYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trabzon Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Görsel sanatlar, bireyin kendini ifade ederek duygu, düşünce, arzu ve isteklerini karşı tarafa aktarılarak paylaşım yapılmasına aracılık eden estetik bir olgudur. Görsel sanatlar eğitimi ise derste elde edilen bilgiler ile birlikte öğrencilere günlük yaşantıları ve diğer derslerde öğretilen konuları da içine alarak bunlar arasında mantıklı bağlantılar kurmalarına olanak sağlamayı amaçlayan geniş kapsamlı bir eğitim şeklidir. Bu çalışmanın amacı, Scopus veri tabanında 1978-2022 yılları arasında görsel sanatlar eğitimi ile ilgili yapılan çalışmaların bibliyometrik analizini yapmaktır. Çalışmanın bölümleri sırasıyla; giriş, literatür taraması, yöntem, bulgular, tartışma, sonuç ve öneriler başlıklarından oluşmaktadır. Çalışmada yöntem olarak bibliyometrik analiz kullanılmıştır. Bibliyometrik analiz, bilimsel araştırmaların analizinde kullanılarak yaygınlaşmış ve çok sayıda disiplinde bilginin gözden geçirilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca bibliyometrik analizde, bir araştırma konusundaki eğilimleri araştırmak, belirlemek ve analiz etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada Scopus veri tabanında görsel sanatlar eğitimi ile ilgili ulaşılan ilk yayının yapıldığı 1978'ten 2022 yılına kadarki 44 yıllık yayınlar incelenmiştir. Scopus veri tabanı, bilimsel alanda yaygın olarak tanınmakta ve temel olarak birden fazla akademik alanda çok çeşitli yayımlanmış araştırmaları da kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda görsel sanatlar eğitimi alanında 1978-2022 yılları arasında ilgili toplam 511 yayın yapıldığı belirlenmiştir. En fazla yayın ise 55 yayın ile 2020 yılında yapılmıştır. Görsel sanatlar eğitimi alanında yapılan yayınların %81,4'ü makale, %9,2'si kitap bölümü, %2,9'u kitap türünde yazılmıştır. Görsel sanatlar eğitimi alanında en fazla yayına katkı veren ülke Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Söz konusu alanında yapılan yayınlarda uluslararası işbirliği yapan ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avusturalya, İsveç ve Hollanda şeklinde olmuştur. İlgili alanında en fazla yayın yapan kuruluş University Bloomington (11 yayın), olmuştur. Görsel sanatlar eğitimi ile ilgili en fazla yayına yer veren dergi“Art Education”(79 yayın), olmuştur. Söz konusu alanla ilgili yapılan yayınlara en fazla atıf alan dergi ise“Studies in Art Education”(619 atıf), olmuştur. Görsel sanatlar eğitimi alanında 130 atıf ile en fazla atıf alan eser 2012 yılında Bequette, J.W. & Bequette, M. B. tarafından kaleme alınan“A Place for Art and Design Education in the STEM Conversation”adlı yayına olmuştur. Görsel sanatlar eğitimi alanında Türkiye'de 6 çalışma yapılmıştır. Söz konusu çalışmalardan en fazla atıf alan eser 2019 yılında Ulger, K. tarafından kaleme alınan“Comparing the Effects of Art Education and Science Education on Creative Thinkingin High School Students”adlı yayına yapılmıştır. Görsel sanatlar eğitimi alanında en fazla yayın veren yazar Gibson, R. (5 yayın) olurken, söz konusu alanda en etkili yazar 107 atıf ile Pelowski, M. olmuştur.
Özet (Çeviri)
Visual arts is an aesthetic phenomenon that mediates the sharing of the individual's feelings, thoughts, desires and desires by expressing himself. Visual arts education is a comprehensive form of education that aims to enable students to establish logical connections between the information obtained in the course, their daily lives and the subjects taught in other courses. The purpose of this study is to conduct a bibliometric analysis of studies on visual arts education in the Scopus database between 1978 and 2022. The sections of the study are respectively; It consists of introduction, literature review, method, findings, discussion, conclusion and recommendations. Bibliometric analysis was used as a method in the study. Bibliometric analysis has become widespread by being used in the analysis of scientific research and contributes to the review of knowledge in many disciplines. Additionally, bibliometric analysis makes it possible to investigate, identify and analyze trends in a research topic. In this study, 44 years of publications in the Scopus database, from 1978, when the first publication on visual arts education was made, until 2022, were examined. The Scopus database is widely recognized in the scientific field and primarily covers a wide range of published research across multiple academic fields. As a result of the study, it was determined that a total of 511 publications were made in the field of visual arts education between 1978 and 2022. The most publications were made in 2020 with 55 publications. 81.4% of the publications in the field of visual arts education were written in the form of articles, 9.2% in the form of book chapters, and 2.9% in the form of books. The country that contributed the most publications in the field of visual arts education was the United States. Countries that cooperate internationally in publications in this field; It was the United States, the United Kingdom, Australia, Sweden and the Netherlands. The institution that published the most publications in its field was University Bloomington (11 publications). The journal with the most publications on visual arts education was“Art Education”(79 publications). The journal with the most citations to publications related to the field in question was“Studies in Art Education”(619 citations). The most cited work in the field of visual arts education, with 130 citations, was Bequette, J.W. in 2012. & Bequette, M. B.“A Place for Art and Design Education in the STEM Conversation”was published. 6 studies have been conducted in Turkey in the field of visual arts education. The most cited work among these studies was published in 2019, titled“Comparing the Effects of Art Education and Science Education on Creative Thinking in High School Students”by Ulger, K.. While the author who published the most in the field of visual arts education was Gibson, R. (5 publications), the most influential author in the field was Pelowski, M., with 107 citations.