Belirli gün ve haftalar bağlamında değerler eğitimi: Sosyal bilgiler örneği
Values education in the context of specific days and weeks: Social studies example
  1. Tez No: 873907
  2. Yazar: FARUK GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ COŞKUN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmanın amacı, belirli gün ve haftaların Sosyal Bilgiler dersi açısından önemini ortaya koymak, bu konuda öğretmen görüşlerini değerlendirmek için ortaokul Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini, sorunlarını ve bu süreci nasıl kullandıklarını açığa çıkarmak, Sosyal Bilgiler derslerinde belirli gün ve haftaların odak alındığı etkinlikler çerçevesinde değerler eğitimi odaklı bir öğretim ortamı tasarlamak ve bu yaklaşımın uygulanabilirliğini göstermektir. Belirli gün ve haftaların Sosyal Bilgiler dersi açısından öğrencilere anlamlı öğrenme ortamları sağladığı bir gerçektir. Bu nedenle öğretmenlerin belirli gün ve hafta etkinliklerini süreçte nasıl kullandıkları, bu konuda karşılaştıkları zorluklar ve Sosyal Bilgiler dersinde belirli gün ve haftaların kullanımının öğrencilere değerler eğitimi açısından ne şekilde bir katkı sağlayacağı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan 5 farklı ortaokulda görev yapan 10 Sosyal Bilgiler öğretmeni ve aynı ilçede yer alan bir ortaokulda 19 öğrenciden oluşan bir 7. Sınıf çalışma grubuyla gerçekleşmiş, nitel bir çalışmadır. Yürütülen bu çalışmada, çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen katılımcılarına yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanarak belirli gün ve haftalara yönelik veriler toplanarak durum tespiti yapılmış, öğrenci çalışma grubuyla da Sosyal Bilgiler derslerinde belirli gün ve haftaların (29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve M. Akif Ersoy'u Anma Günü, 12 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü) odak alındığı sınıf içi ve sınıf dışı etkinlikler çerçevesinde değerler eğitimi odaklı bir öğretim ortamı tasarlanarak değerlere dair ön ve son algılarına yönelik veriler toplanmış ve tüm veriler kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilip derinlemesine incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda belirli gün ve haftaların Sosyal Bilgiler dersi kapsamında değerler eğitimi odaklı hazırlanan sınıf içi ve okul dışı etkinliklerle uygulanmasının öğrencilerden beklenen olumlu davranışların kazandırılmasında önemli düzeyde etkili olduğu, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin derslerinde belirli gün ve haftalara ve bu haftalara yönelik değerler eğitimine dair etkinliklere yer vermeleri durumunda öğrencilere kazandırılmak istenen değerlere ulaşılmasının daha kolay olacağı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the importance of certain days and weeks for the social studies course, to reveal the feelings and thoughts of secondary school social studies teachers, their problems and how they use this process to evaluate teachers' opinions on this subject, and to reveal the importance of certain days and weeks in social studies courses. The aim is to design a teaching environment focused on values education within the framework of activities focusing on the week and to show the applicability of this approach. It is a fact that certain days and weeks provide meaningful learning environments for students in terms of social studies course. For this reason, it was tried to determine how teachers use certain day and week activities in the process, the difficulties they encounter in this regard, and how the use of certain days and weeks in the social studies course will contribute to students' values education. The study is a qualitative study conducted with 10 social studies teachers working in 5 different secondary schools in the Gaziosmanpaşa district of Istanbul and a 7th grade study group consisting of 19 students in a secondary school in the same district. In this study, easily accessible sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. By applying semi-structured interview technique to the teacher participants, the situation was determined by collecting data for certain days and weeks (29 October Republic Day, 10 November Atatürk Commemoration Day and Atatürk Week, 12 March Adoption of the National Anthem and M. Akif Ersoy Commemoration Day, 18 March Çanakkale Victory and Martyrs' Commemoration Day), and with the student study group, a teaching environment focused on values education was designed within the framework of in-class and out-of-class activities focusing on certain days and weeks in social studies lessons. Data regarding their perceptions were collected and all data was recorded. The data obtained was analyzed and examined in depth using the content analysis method. As a result of the study, the implementation of certain days and weeks with in-class and out-of-school activities focused on values education within the scope of the social studies course is significantly effective in gaining the positive behaviors expected from students, and social studies teachers focus on certain days and weeks in their courses. It has been concluded that it will be easier for students to achieve the values they want to acquire if they include activities related to values education.