Marka hakkının ihlali ve hukuki sonuçları
Violation of trademark rights and legal consequences
- Tez No: 873908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde ticari ortamda mal ve hizmetlerle ilgili çeşitliliğin her geçen gün artması ve rekabetin hızlanmasıyla marka ve marka hakkının hukuken korunması da önem kazanmıştır. Marka tescili, 10 yıl süre ile marka haklarını koruyan bir kayıttır ve Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) tarafından yapılmaktadır. Markanın tescili ile birlikte, marka ve marka hakkı yasal olarak koruma altına alınmaktadır. Türk hukukunda marka hakkının ihlale karşı korunmasında AB mevzuatına paralel olarak oldukça geniş bir çerçeve çizildiği görülmektedir. 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu Kanuni marka hakkının korunmasını düzenlemektedir. Gelişmiş ekonomilerde markanın değeri arttıkça, benzer ticari markalar piyasa girmekte ve birtakım ihlaller gündeme gelmektedir. Ülkemizde marka hakkının ihlali, ihlal oluşturacak davranışlar ve ihlal halinde çıkacak ihtilaflar geniş kapsamlı olarak SMK'da düzenlenmiştir. Çalışmamızda marka ve marka hakkı geniş kapsamlı ele alınacaktır. Markanın tescil edilmesi, markanın korunması ve marka hakkının ihlalinde ortaya çıkacak ihtilaflar hukuk kaynakları kapsamında değerlendirilecektir. Marka ve marka hakkında kullanılan hukuk kaynakları daha anlaşılır ve uygulanabilir hale getirilmeye çalışılacaktır. Yine bu çalışma marka ve marka hakkının hukuken daha etkili korunması hususunda fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the diversity of goods and services in the commercial environment increases day by day and competition accelerates, legal protection of trademarks and trademark rights has also gained importance. Trademark registration is a record that protects trademark rights for 10 years and is carried out by the Turkish Patent and Trademark Office. With the registration of the trademark, the trademark and trademarks rights are legally protected. It can be seen that Turkish law has drawn a very broad framework for the protection of trademark rights against infringement, in parallel with the EU legislation. Industrial property law no. 6769 regulates the protection of trademark rights. As the value of the brand increases in developed economies, similar trademarks enter the market and some violations come to the fore. In our country, violations of trademark rights, behaviors that may constitute violations, and disputes that may arise in case of violations are comprehensively regulated in the SMK. In our study, trademark and trademark rights will be discussed comprehensively. Disputes arising from the registration of the trademark, protection of the trademark and vioaltion of the trademark rights will be evaluated within the scope of legal. Efforts will be made to maket the trademark and legal sources used about it more understandable and applicable. Again, this study will be beneficial for more effective legal protection of trademark and trademark rights.