Stratejik liderlikte kişisel markalaşma: Bir araştırma
Personal branding in strategic leadership: A research
  1. Tez No: 873915
  2. Yazar: DİLEK AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, stratejik liderlik ve bireysel markalaşmanın önemini, Bill Gates, Elon Musk, Steve Jobs ve Michael Jordan gibi dört önde gelen liderin yaklaşımları üzerin-den inceler. Betimsel analiz yöntemi kullanılarak, bu liderlerin ortak ve farklılaşan özellikleri, stratejik liderlik ve bireysel markalaşma yaklaşımları belirlenmiştir. Ortak özellikler arasında insan odaklılık, teknolojiye olan katkılar, marka ve bireysel imajlar, vizyoner liderlik ve inovasyon odaklı liderlik bulunmaktadır. Stratejik liderlik ve bi-reysel markalaşmanın, liderlerin etkilerini artırmak, güvenilirliklerini pekiştirmek ve daha güçlü bir bağ kurmak için kritik öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Bu liderlerin stratejik liderlik ve bireysel markalaşma performansları, mevcut başarıları ve gelecek hedeflerini şekillendiren stratejiler ve vizyonlar üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu liderlerin toplumsal etki ve sosyal sorumluluk projelerine olan katkıları, ticari başa-rıya odaklanmanın ötesinde, topluma geri verme ve dünya üzerinde olumlu bir etki yaratma çabalarını göstermektedir. Bu çalışma, stratejik liderlik ve bireysel markalaşmanın önemini vurgulamakta ve bu alanlarda başarılı olan liderlerin yaklaşımlarını örnek olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance of strategic leadership and personal branding through the approaches of four prominent leaders, namely Bill Gates, Elon Musk, Steve Jobs, and Michael Jordan. Using the descriptive analysis method, the common and differing characteristics of these leders, as well as their approaches to strategic leadership and personal branding, have been identified. Common features include a focus on people, contributions to technology, brand and personal images, visionary leadership, and innovation-focused leadership. It has been determined that strategic leadership and personal branding are of critical importance for enhancing the impact of leaders, reinforcing their credibility, and establishing a stronger bond with their followers. The performances of these leaders in strategic leadership and personal branding have been evaluated through the strategies and visions that shape their current successes and future goals. In addition, the contributions of these leaders to social impact and social responsibility projects demonstrate their efforts to give back to society and create a positive impact on the world, beyond focusing on commercial success. This study highlights the importance of strategic leadership and personal branding, and presents the approaches of successful leaders in these areas as examples.