Mermer fabrikalarındaki iş sağlığı ve güvenliği ile yönlendiricilerin yeterliliğinin mimari açıdan incelenmesi
Architectural investigation of occupational health and safety and proficiency of guards in marble factories
- Tez No: 873916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez çalışmasında mermer fabrikalarındaki iş sağlığı ve güvenliği ile binada yer alan yönlendiricilerin sirkülasyon ve çalışma alanları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda üç adet mermer fabrikası seçilmiştir. üç adet mermer fabrikasında bulunan belirli niteliklere göre seçilmiş alanlar tasarımsal açıdan incelendikten sonra, fabrikalardaki çalışanlar arasından 103 kişi üzerinden cinsiyet, yaş, eğitim durumu gibi kriterler gözetilerek 23 adet yazılı soruların yer aldığı anket çalışması yapılmıştır. SPSS programı üzerinden yüzdelik oranları çıkarılmış Ki-kare Testi ile değişkenler arasında anlamlı ilişki olup olmadığı tespit edilmiş ve analizler sonucu elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik durumlarına göre cevaplamış oldukları anket sorularının analizi sonrası elde edilen bulgularda mermer fabrikalarındaki iş sağlığı ve güvenliğinin ve yönlendiricilerin fabrikalar içerisindeki sirkülasyon ve çalışma alanları üzerine etkisinin olduğuna yönelik anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the effects of occupational health and safety in marble factories on the circulation and working areas of the routers in the building. In this direction, three marble factories were selected. After the areas selected according to certain qualifications in the three marble factories were examined from a design point of view, a questionnaire study including 23 written questions was conducted on 103 people among the employees in the factories, taking into account criteria such as gender, age, educational status. Percentage ratios were calculated through SPSS programme, Chi-square test was used to determine whether there is a significant relationship between the variables and the findings obtained as a result of the analyses were evaluated. In the findings obtained after the analysis of the questionnaire questions answered by the participants according to their socio-demographic status, significant results were obtained that occupational health and safety in marble factories and the effect of directives on circulation and working areas within the factories.