Yaşamı ve tiyatro eleştirileri ile Emma Goldman
Emma Goldman through her life and theater criticism
- Tez No: 873919
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsan yaratıcılığının en üstün örnekleriyle dolu olan tiyatro sanatı, 19. yüzyıl ortalarından başlayıp 20. yüzyıl ortalarına değin süren yaklaşık yüzyıllık süreçte büyük atılımlar gerçekleştirmiş, deyim yerindeyse yepyeni bir yola girmiştir. Artık, Aydınlanma Çağı ile başlayan, Todorov'un deyimiyle“türdeş otorite”algısını sürdüren insanoğlu, türdeş otoriteyi de reddetmeye başlamış, birey olma arzusuyla uzaklaştığı tanrının yerine koyduğu, tüm diğer insan ürünü otoritelere de başkaldırmaya başlamıştır. İşte tiyatronun atılımı; İbsen, Strindberg gibi yazarların meydan okuyan oyunları bu gerçeklikle ortaya çıkmıştır. Başkaldırmak, insanca olanı seçmenin, istemenin ve yaratmanın tek ve değişmez koşuludur çünkü. Emma Goldman aynı durumu politik perspektiften yorumlayan, dünya tarihinin en değerli radikallerinden biri olarak, tiyatro sanatında kopan fırtınaya kayıtsız kalamamıştır. Radikal bir öznenin, tiyatrodaki fırtınayı anlama ve yorumlama çabası, bu çalışmanın özüdür.
Özet (Çeviri)
The art of theater, which is full of the most outstanding examples of human creativity, has made great strides in the nearly century-long period starting from the mid-19th century until the mid-20th century, and has, so to speak, entered a brand new path. Starting with the Age of Enlightenment and maintaining the perception of“uniform authority”as Todorov calls it, human beings began to reject uniform authority and started to rebel against all other man-made authorities, which they put in place of God, from whom they distanced themselves with the desire to become individuals. This is the breakthrough of theater; the defiant plays of writers such as Ibsen and Strindberg emerged out of this reality. Because rebellion is the only and unchangeable condition for choosing, wanting and creating what is human. Emma Goldman, as one of the most valuable radicals in the history of the world who interpreted the same situation from a political perspective, could not remain indifferent to the storm breaking out in the art of theater. The effort of a radical subject to understand and interpret the storm in the theater is the essence of this work.